5 C
Skopje
19.11.2018 - 21:25

Ознака: проект

Лицата со посебни потреби да се вклучат во создавањето уметност

Според последниот извештај на Европската комисија, ние сме длабоко дискриминирачко општество кога станува збор за лицата со посебни потреби. Во последно време има некое придвижување...

Судски постапки против граѓански активисти

Граѓанската иницијатива „Не да(ви)мо Београд“ соопшти дека српските судски органи поднеле над 30 постапки против нивни активисти поради организирање на протестите за спречување на...

Македонскиот проект „Ослободување на просторот“ во Венеција

Македонскиот проект „Ослободување на просторот“ во саботата беше официјално претставен пред јавноста на 16-то Биенале на архитектурата во Венеција и предизвика голем интерес кај...

Руско-кинеските стратегии за проектот „Белене“

Ова ќе ѝ биде трет обид на бугарската влада за рестартирање на нуклеарката во последните 20 години, но остануваат истите прашања околу тоа колку...

Никнаа првите куќи од проектот „Златен рид“

По речиси шест години чекање, неколкумина сопственици почнаа со изградбата иако и сѐ уште не се создадени сите неопходни услови за градење Првите индивидуални куќи...

Конкурс за летна школа за современа уметност во Приштина

Проектниот простор „Прес ту егзит“ информира дека „Стејшн“, центар за современа уметност од Приштина, го објави отворениот повик за учество на летната школа за...

Проектот „Патем 365“ – витална и жива уметност

Овој отворен партиципативен уметнички проект е конципиран како епизоди од престојувања од различни временски траења, кои се случуваат надвор од институционалниот апарат, на локации...

Симулиран катастрофален земјотрес во Калифорнија, резултатите застрашувачки

Големиот земјотрес во 1906 година го срамни со земја цел Сан Франциско, а оној од 1989 година му нанесе на градот значителна штета. Следниот...

Продолжува проектот „Со зеленило против загадувањето“ во Илинден

Од општината Илинден информираат дека со засадување повеќе садници и уредување на просторот кај Спортско-образовниот центар и пешачко-велосипедската патека Марино - Кадино, продолжиле со...