1.8 C
Skopje
2.12.2021 - 21:11

Ознака: проект

„Макстил“ и ГИМ ги претставија резултатите од проектот „Синдерела“ како модел...

Во рамките на проектот „Синдерела“, во кругот на фабриката „Макстил“ – Скопје, беа презентирани градежни материјали на база на секундарна суровина, што се добива...

5.000 деца Роми вклучени со проектот „Инклузија на децата Роми во...

Образованието во раното детство игра клучна улога во развојот на децата и има значајни позитивни социо-економски ефекти врз целото општество. Развојот на интелектуална љубопитност,...

Проект за поврзување локални патишта

КРИВА ПАЛАНКА Во рамките на Проектот за поврзување локални патишта, кој се реализира од страна на Министерството за транспорт и врски со финансиска поддршка од...

Што им прават парите на луѓето?

Студија во Берлин проверува што се случува кога луѓето добиваат по 1.200 евра секој месец Искуството почна минатиот вторник: група избрани луѓе ќе добиваат безусловен...

Сасоли: Проширувањето на ЕУ е позитивен проект

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, повика на земјите од Западен Балкан да им се дозволи пристап во Европската Унија, нарекувајќи го проширувањето „позитивен...

Новаци за еколошки проекти доби 5.154.590 денари

Општината Новаци од Министерството за животна средина за реализација на еколошки проекти ќе добие вкупно 5.154.590 денари. Овие средства ќе бидат искористени за финансирање на...

Арената на римскиот Колосеум ќе добие под од посебни дрвени летвички

Исклучителен проект Арената на римскиот Колосеум ќе добие под од посебни дрвени летвички, кои ќе чинат 18,5 милиони евра. Древниот римски Колосеум ќе добие таков...

Повик за реализација на партиципативен уметнички проект

Културниот центар „Јадро“ распишува отворен повик за реализација на партиципативен уметнички проект, чија реализација ќе биде во периодот март-август 2021 година. - Уште од почетокот...

Одржани повеќе настани по повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот во...

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи Никола Димитров, министерот без ресор задолжен за дијаспора и претседател на работна група за поддршка...

Со концерт на „Суперхикс“ вечерва завршува проектот „Култура во време на...

По 50 маалски концерти, вечерва запира „Култура во време на корона“. На денешната прес-конференција преставниците на градските културни институции информираа за резултатите од проектот....