7 C
Skopje
22.2.2019 - 22:23

Ознака: проекти

Можности за поддршка на општините од Европската инвестициска банка

Општините во земјава ќе добијат можности за поголем пристап за урбани проекти во рамките на програмите на Европската Инвестициска Банка и други финансиски инструменти. За...

Министерство за култура: Ќе се менува начинот на финансирање на проектите

До донесување на новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата веднаш да се пристапи кон промена и дополнување на постојниот закон за...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до...

Најавена реконструкција на колекторскиот систем, поранешната касарна и Градскиот кеј во...

Претседателот на Владата Зоран Заев на вчерашната трибина со граѓаните на Охрид најави дека приоритет на централната власт кога станува збор за градот ќе...

Фирмите со недостиг од работници за проекти во Германија

Недостигот од работна сила не е само проблем за фирмите што работат во Хрватска туку и за оние компании што имаат одобрение за работа...

Шилегов вети сериозни проекти, а сега игра игри

Скопје меѓу шесте најзагадени градови во светот, кучиња скитници низ македонската метропола, масовна сеча на Водно, бетонска градска џунгла наместо паркови и детски игралишта,...

Сугарески: Во моментов се работи на проекти вредни над 800 милиони...

Во моментов низ целата територија на Република Македонија се работи на реализација на проекти во висина од преку 800 милиони евра, што е историски...

СБ ќе инвестира околу 70 милиони евра за капитални проекти во...

За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка(СБ), најави денеска министерот...

Во Гази Баба изгласан ребаланс на буџетот за зголемување на капиталните...

Буџетот на скопската општина Гази Баба се зголеми за нови 65.575.000 денари, средства што ќе се искористат во реализација на нови капитални проекти. Ребалансот...

Поддршка за иновативни проекти или за иновативни научни трудови?

Наспроти леснотијата со која Фондот за иновации ги дели парите за компании, нашите научници многу тешко доаѓаат до пари за иновативни проекти. Од година...