-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 4:47

Ознака: проектил

Кинеската хиперсонична ракета би можела да ја заобиколи одбраната на Пентагон?

Лансирањето на хиперсонична ракета во орбитата на Земјата од страна на Кина покрена загриженост дека ривалите на САД брзо го надминуваат и заобиколуваат одбранбениот...

Проектил утрово падна во близина на кипарската престолнина Никозија

Залутана ракета се сруши утрово во близина на престолнинаната на Кипар, Никозија, соопштија турските претставници на островот, пренесува „Ројтерс“. Експлозијата се случи околу 1 часот...

Русија тестира нов балистички проектил

Руската армија лансира нова интерконтинентална балистичка ракета, која може да носи нуклеарни боеви глави. Руското министерство за одбрана соопшти дека лансирањето на балистичката ракета...

Проектил од рачен фрлач испукан во ТЦ Мавровка

Проектил од рачен фрлач бил испукан ноќеска во локал во трговскиот центар Мавровка во Скопје. Од МВР за МИА информираат дека инцидентот бил пријавен во...

Русија го претстави новиот крстосувачки проектил Кх-32

Русија го тестираше новиот тежок бомбардер Тупољев Ту-22М3, кој е опремен со ракети новиот вид воздух-земја Кх-32, кои можат да погодат цели на копно...