-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:56

Ознака: продадена

Книга со фудбалски правила од 1859 година продадена на аукција

Една од најстарите копии од правилата за фудбалската игра е продадена за 56.700 фунти, или 65.900 евра, соопшти аукциската куќа „Сотби“. Книгата со правилата...

Реплика на „Мона Лиза“ продадена за рекордни 2,9 милиони евра

СВЕТОТ Е СЦЕНА Европски колекционер на аукцијата „Кристи“ во Париз купи копија од славната „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи од 17 век за 2,9...

„Гејм ченџер“ на Бенкси продадена за 23 милиони долари

Делото на анонимниот уметник Бенкси, кое го наслика во чест на британските здравствени работници, беше продадено за 16,7 милиони фунти (23,1 милиони долари), на...

„Лукреција“ на Артемизија Џентилески продадена за 4,8 милиони евра

На аукција што неодамна во Париз ја организира аукцискаa куќа „Арткјуриал“, сликата „Лукреција“ на авторката Артемизија Џентилески е продадена за речиси пет милиони евра,...

Продадена зградата на амбасадата на поранешна Југославија во Бон

Земјите наследнички на СФРЈ ја продадоа зграда на амбасадата на поранешна Југославија во Бон за околу 3,7 милиони евра, според новинската агенција СТА, повикувајќи...

Продадена бистата на Тутанкамон и покрај реакциите од Египет

Бистата на момчето-фараон Тутанкамон беше продадена на аукција во Лондон за речиси шест милиони долари, и покрај барањето на Египет да биде вратена на...