Ознака: проблем

Коронавирусот ги остави таксистите без патници и егзистенција

Кичево Проблемите што ги создаде пандемијата од коронавирусот се претворија во непремостлива пречка за нормално функционирање на таксистите во сите градови во земјава, па и...

Долг пат треба да се изоди за изводи од матичните книги

Предвидениот период за издавање на изводите од матичната книга на родените, за кој вработените во службата информираат дека е седум работни дена, дури и...

Од секој проблем има излез, само треба да се пронајде решението

проф. д-р Кирил Темков Јас сум оптимист затоа што знам, верувам дека сѐ може да биде подобро и дека ќе надвладеат добрите луѓе и правилните...

Синуситис – сериозен проблем што бара подолготраен и дисциплиниран третман!

Компликациите од нелекување субакутен или хроничен синуситис може да бидат спуштање на инфицираниот секрет во долните дишни патишта со рецидивни бронхитиси со можно оштетување...

Третина од домаќинствата имаат проблем со навремено плаќање на режиските трошоци

Во просек, една третина од домаќинствата во регионот имаат проблем со навремено намирување на режиските трошоци во последните 12 месеци, покажува годишното истражување на...

Храброста е отфрлање на стравот што го носи секој проблем

проф. д-р Кирил Темков Многу е подобро кога се покажуваат храброст и решителност, отколку страшливост и малодушност! Храброста значи отворено да се реши прашањето, а...

За проблемот „Југохром“ и за општината Јегуновце

„Југохром“ во Јегуновце е фабрика отворена во 1955 година, а не работи веќе три години. Низ годините индустриски гигант. Неколку други фабрики низ Тетово...

Дали новото правило на Вимблдон ќе го реши проблемот со „прекувремената...

Од годинава во решавачкиот сет ќе се игра тајбрејк по 12-12 во гејмови. Од 2000-та имало 28 меча на машкиот турнир, во кои во...

Креираат проблем за потоа херојски да го решат

ЕУ го практикува добро познатиот РЕЦЕПТ (1) Политичките истражувања и студии говорат дека лицемерството во намерите на големите сили кон остварувањето на нивните скриени цели...

Сексуалното насилство е сериозен проблем

Во 2018 година, од страна на Министерството за внатрешни работи биле евидентирани 31 случај на силување и 32 полови напади врз деца во Македонија....