Ознака: Пробиштип

Неделата е неработна ако дозволат газдите

Неодамна стотина текстилни работници од Штип, Кочани, Пробиштип и од Делчево преку протести упатија порака до Владата и до државните институции да донесат закони...

Заев и Анѓушев во Пробиштип на свечено пуштање во употреба на...

Премиерот Заев и вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваа на свеченост по повод пуштање во употреба објекти за снабдување со здрава и...

Прва социјална зграда во Пробиштип – најавена изградба на уште девет...

Во Пробиштип почна изградбата на социјална зграда во која ќе можат да се вселат 48 семејства од социјално ранливите категории. Според Генералниот директор на...

Отворена нова градинка во Пробиштип

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска присуствуваше на отворање на новиот објект „Детелинка“ на детската градинка „Гоце Делчев“ во Пробиштип. - Раниот...

Пендаровски: Трасиран е патот што води кон ЕУ и НАТО

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна поддршка на...

Пробиштип ќе добие Музеј на ретки минерали

Рударскиот град Пробиштип ќе добие Музеј на ретки минерали, неговата реализација ќе почне годинава, најави градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов. Музејот на ретки...

Злетовскиот „банкар“ ги ограбувал и најблиските роднини

Неуките штедачи, а најголем дел од нив биле пензионери, не можеле да ја забележат измамата, затоа што за нив било доволно тоа што на...

Промоција на монографија во Пробиштип

Денеска во Пробиштип ќе се одржи промоција на монографија „Генерациско заедништво и почит“, спомен-книга на генерацијата ученици од Рударското геолошко техничко училиште (РГТУ) од...