20.8 C
Skopje
26.7.2021 - 4:05

Ознака: пријателство

Заев: Да го спречиме говорот на омраза, да градиме пријателство

Да се спречи говорот на омраза, да градиме пријателство и во тој дух, врз основа на потпишаниот договор треба да направие чекори од таблите...

Ја памети ли официјална Софија нашата декларација за добрососедство, пријателство и...

Меѓу Македонија и Бугарија во 1999 година беше потпишана Декларација за добрососедство, пријателство и соработка, поддржана и со потпишувањето на двата меморандума, во 2008...

Димитров: Пријателството со Србија е толку цврсто што и најдобрите напори...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес престојува во Србија, на покана на неговиот домаќин, потпретседателот на Владата и министерот за надворешни работи на...

Заев: Со пријатели како Германија сигурни сме дека ќе успееме на...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, оствари проштална средба со амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјата, Томас Герберих. На средбата Заев истакна дека е голема...

„Оро без граници“- симбол на пријателството меѓу децата

Детскиот културен центар „Карпош“ од 19 до 22 септември, по 28-ми пат, го организира меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници 2019 - симбол...

Фуснота за пријателството

Антиупатства за лична употреба Со годините, сѐ повеќе разбирам, сѐ повеќе сум свесен колку е скапоцено пријателството. Дрво на дрво се потпира, човек на човека,...

Се исуши дрвото што го симоблизира пријателство меѓу Трамп и Макрон

Дрвото на пријателство што го насадија американскиот и францускиот претседател Доналд Трамп и Емануел Макрон се исуши по една година откако беше насадено. Макрон му...

Заедно ги градевме успехот и пријателството!

Ние, учениците од скопското ООУ „Кузман Јосифовски–Питу“ сакаме да го пренесеме нашето искуство како дел од хорот на ова училиште, сите чувства, сите успеси...

И со поезија се гради пријателство меѓу две земји

Неодамна Марија гостуваше и во Ќустендил, Бугарија, каде што ги претстави своите две поетски книги „Сентиментални отпечатоци на времето“ и „Солза“. Беше пречекана како...

Кога побрзо ќе патуваме до морињата во соседството?

Придобивките од изградбата на автопатиштата се огромни, но сепак процесот на нивното комплетирање се одвива бавно, поради што е неопходно граѓаните кои веќе ги...