-1 C
Skopje
14.11.2018 - 8:30

Ознака: приштина

Дијалогот Белград-Приштина продолжува на 18 јули во Брисел

Нова рунда од дијалогот меѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе се одржи в среда на 18 јули, соопшти...

Белград посакува компромис со Приштина

Зборот „компромис“ го обележува финишот на дијалогот меѓу Србија и Косово, но останува нејасно што подразбираат српските политичари под овој термин Зборот „компромис“ сѐ повеќе...

Судија на ЕУЛЕКС нападнат со шок-бомба во Приштина

Судија на Мисијата на ЕУ за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС бил нападнат синоќа во Приштина, околу 23 часот, со шок бомба, која...

Белград се противи на царинската унија меѓу Тирана и Приштина

Косовскиот парламент ја изгласа спогодбата за формирање царинска унија меѓу Албанија и Косово, а за неа гласале 67 пратеници, објави порталот „Јуропијан Вестерн Балканс“. Минатата...

Приштина се повлече од дијалогот за ЗСО

Координаторот на Владата на Косово за дијалогот со Србија, Авни Арифи, изјави дека Приштина одбила да учествува на состанокот во Брисел најавен за денеска,...

Автопатот Приштина-Скопје ќе чини 700 милиони евра

Министерот за инфраструктура на Косово, Паљ Лекај информира дека конечната цена за изградбата на автопатот Приштина-Скопје може да стаса до 700 милиони евра, односно...

Приштина: Србија му нанесува на Косово милионски загуби

Србија и натаму одбива да го спроведе Договорот за енергетика, потпишан пред пет години во Брисел, со што, според властите во Приштина, на Косово...

Како се луксузирале косовските пратеници

Само во последните четири месеци од минатата година пратениците во косовското Собрание примиле 1,3 милиони евра на име плати и дневници. Потрошиле 30 илјади...

Белград и Приштина не соработуваат околу убиството на Ивановиќ

Убиството на српскиот политичар во Косовска Митровица, Оливер Ивановиќ, сѐ уште не е расветлено иако поминаа пет месеци кога врз него беше извршен атентат...

Приштина нeма платформа за дијалогот со Белград

Владата на Косово е во очекување на платформата за дијалогот со Србија, која треба да биде усвоена од страна на Собранието, јави дописникот на...