15.8 C
Skopje
20.4.2019 - 13:03

Ознака: приштина

Белград бара дијалог со Приштина со посредство на ОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара на седница на Советот за безбедност на ОН дијалогот меѓу Приштина и Белград да се одвива со зголемена...

Ново писмо на ЕУ до Харaдинај: Го загрозивте дијалогот

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарите за трговија и за проширување, Сесилија Малмстром и Јоханес Хан му...

Вучиќ посакува избори пред договорот со Приштина

Партијата на Александар Вучиќ повторно ја врати евергрин-темата за реконструкција на Владата на Србија, особено по најавите од вечниот министер Расим Љајиќ, кој се...

Белград се подготвува за најавените мерки од Приштина

Зад новите закани на косовскиот премиер Рамуш Харадинај за воведување нови мерки против Србија стои можноста за укинување на платниот промет на северот на...

Вистинска бура во регионот или луња во чаша вода

Како што наближува посочениот датум, 14 декември, кога треба да се гласа за формирање на косовската војска така се зголемува и напнатоста меѓу Белград...

Приштински аеродром: Белград ги лаже меѓународните оператори дека сме затворени

Меѓународниот аеродром во Приштина „Адем Јашари“ ја обвини денеска Управата за цивилно воздухопловство на Република Србија дека шири лажни вести оти приштинскиот аеродром е...

Харадинај подготвува нови мерки за Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по воведувањето на царините од 100 отсто, најави дека следниот потег на Приштина може да биде „реципроцитет на однесувањето на...

Хан од Приштина бара симнување на царините за Србија

Комесарот на Европската Унија за проширување Јоханес Хан вчера престојуваше во Приштина, каде што со претседателот Хашим Тачи, претседателот на Собранието, Кадри Весели, и...

Брисел повикува да се симнат царините

Без посилен меѓународен притисок врз Приштина, нема брзо да дојде до укинување на царините што се воведоа за српската стока, кажа српскиот министер за...

Приштина во трговска војна со Србија

Повисоките царини за стоките увезени од Србија дополнително ги зголемија тензиите меѓу Белград и Приштина, откако Косово не успеа да стане членка на Интерпол По...