13 C
Skopje
16.11.2018 - 13:36

Ознака: приштина

„Данас“: САД почнуваат „шатл дипломатија“ помеѓу Белград и Приштина

Американски претставници набрзо поактивно ќе се вклучат во Дијалогот Белград - Приштина, така што ќе водат „шатл дипломатија“, ќе разговараат со највисоките српски и...

Вучиќ и Тачи со свои сметки за разграничувањето

Косовскиот претседател Хашим Тачи искажа спротивно мислење од она на албанскиот претседател Еди Рама околу прашањето за разграничување меѓу Србија и Косово Српскиот претседател, Александар...

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор.  - Важни се...

САД немаат црвена линија за разграничувањето

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не поднел барање до српските власти за дозвола за посета на Прешевската Долина, затоа што, како што рече,...

Брисел не се произнесува јавно за размената на територии меѓу Белград...

По последната рунда преговори во петокот помеѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, од Европската комисија нема јавни коментари за...

Народен театар во Приштина: За косовските власти сме институција што нема...

Народниот театар во Приштина, со седиште во Грачаница, во октомври одбележува јубилејни 70 години постоење. Јубилејот ќе биде одбележан на 8 октомври, со премиера...

Арифи: Преговарачкиот процес е клинички мртов

Шефот на преговарачки тим на Приштина, Авни Арифи, изјави дека преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина е веќе некое време клинички мртов, за што,...

Амбасада на САД: Белград и Приштина да предложат свое решение

Американската Амбасада во Белград нагласува дека е време учесниците во преговорите за конечниот статус на Косово да бидат креативни и флексибилни. Според нив, Белград и...

Можниот српско-косовски компромис: независност за СЗО?

Официјалниот став на Белград, кој беше пренесен и во текстот на „Политика“, е дека тие ги исполниле своите обврски од претходниот договор, а сега...

Кристина Божурска и Николче Славески – стипендисти на школа во Приштина

Добитници на стипендија за учество на летната школа за 2018 година што проектниот простор „Прес ту егзит“, како партнерска организација на организаторот, Центарот за...