26.9 C
Skopje
17.7.2019 - 19:31

Ознака: приштина

Берлински скок во место за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Од самитот на земјите од Западен Балкан испратија јасни пораки, а едната од нив е дека нема да дозволат решението за Косово да се...

Берлин подготвува решение за спорот меѓу Белград и Приштина

На претстојниот српско-албански собир во Берлин, на 29 април, ќе се најде и германскиот предлог за решавање на косовското прашање, кое нема да биде...

Договор со Белград е можен уште во текот на годинава

Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави...

Далеку од решението за косовското прашање

Моделот за две Германии предложен од Ишингер е единствена опција за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина Авторот на планот за решавање на косовскиот...

Во Косово невработеноста е 31,4 отсто

Во Косово има 159.684 невработени, што претставува 31,4 отсто од работоспособното население, јави дописникот на МИА од Приштина. Нивото на невработеност, според официјалните податоци, е...

Вучиќ ги отфрли обвинувањата за негова вмешаност во убиството на Ивановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека истрагата на Србија за убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП на Косово, Оливер Ивановиќ, била многу...

Ѓуриќ: Властите во Приштина стојат зад убиството на Оливер Ивановиќ

Директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ денеска оцени дека е „повеќе од сигурно“ оти актуелните власти во Приштина директно...

Меркел се обидува да го спаси дијалогот Белград – Приштина

Европа ги вложува последните напори да го оживее дијалогот помеѓу Белград и Приштина и да ги спаси шансите за наоѓање решение за Косово. Еден...

Помошник државниот секретар за политички прашања на САД неделава во посета...

Помошник државниот секретар за политички прашања, Дејвид Хејл неделава доаѓа во посета на Белград и Приштина, соопштија денеска од американскиот Стејт департмент. Хејл во посета...

САД сакаат решавање на косовскиот проблем до крајот на годинава

Главниот директор за европски прашања во Советот за национална безбедност на Белата куќа Џон Ерат и директорот за европски прашања во Советот за национална...