9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 3:39

Ознака: приштина

Приштина: Србија му нанесува на Косово милионски загуби

Србија и натаму одбива да го спроведе Договорот за енергетика, потпишан пред пет години во Брисел, со што, според властите во Приштина, на Косово...

Како се луксузирале косовските пратеници

Само во последните четири месеци од минатата година пратениците во косовското Собрание примиле 1,3 милиони евра на име плати и дневници. Потрошиле 30 илјади...

Белград и Приштина не соработуваат околу убиството на Ивановиќ

Убиството на српскиот политичар во Косовска Митровица, Оливер Ивановиќ, сѐ уште не е расветлено иако поминаа пет месеци кога врз него беше извршен атентат...

Приштина нeма платформа за дијалогот со Белград

Владата на Косово е во очекување на платформата за дијалогот со Србија, која треба да биде усвоена од страна на Собранието, јави дописникот на...

Меркел: Да се спроведат договорите постигнати во Дијалогот Белград – Приштина

Договорите постигнати во рамките на дијалогот Белград - Приштина мора да бидат имплементирани, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со косовскиот претседател Хашим...

Вучиќ очекува брз договор со Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, верува во можноста за нормализација на односите со Приштина и потпишување на спогодбата за соработка во наредните шест до...

Платформата на Приштина неприфатлива за Белград

Бриселскиот дијалог меѓу Белград и Приштина би бил бесмислен доколку приштинскиот парламент го усвои предлогот на косовската влада за новата платформа на дијалог меѓу...

Западот бара стабилен преговарач од Приштина

На Европската Унија ѝ е потребна стабилна косовска влада, која ќе може да ги исполни обврските што ги презема од Бриселскиот договор за регулирање...

Четири сценарија за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина

Најоптимистичкото сценарио го носи насловот „Зелен бран“ и предвидува дека Белград и Приштина во 2019 година би постигнале спогодба за нормализација на односите Постојат четири...

Османи: По нов автопат од Скопје до Приштина за помалку од...

Со изградбата автопатот Скопје-Блаце, од Скопје до Приштина и обратно ќе се патува за помалку од еден час, изјави денеска вицепремиерот задолжен за европски...