Ознака: приштина

Гостува Народно позориште од Приштина со „Женидба“

На 20 февруари, со почеток во 20 часот, на големата сцена во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина/Грачаница со претставата „Женидба“, од Николај...

Ричард Гренел: Приштина веднаш да ги укине таксите

Специјалниот пратеник на американскиот претседател за преговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, ја повика новата косовска влада во Приштина неодложно да ги укине...

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на...

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите - изјави денеска Питер Стано, портпарол на шефот на...

Приштина и Белград со две истраги за убиството на Ивановиќ

Две години по убиството на Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанската иницијатива СДП, сѐ уште не се познати извршителите на атентатот врз српскиот политичар од...

„Актер човек“ на приштинскиот редовен репертоар

Алтернативниот театарски перформанс „Актер човек“, кој веќе една година е активен во Скопје, продолжува со својот алтернативен пат. Препознаен од интернационалниот театар во Приштина...

Вучиќ до Меркел: Германија да остане на ставот за укинување на...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денес во телефонски разговор со германаската канцеларка Ангела Меркел се заблагодарил за континуираната поддршка на Германија за евроинтеграциите на Србија,...

Заврши ископувањето во Приштина, не е пронајдена масовна гробница

По тридневно ископување во кампусот на Универзитетот „Хасан Приштина“ не е пронајдена масовна гробница, потврди Куштрим Гара од владината комисија за исчезнати лица. Тој рече...

Палмер утре во Приштина

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, утре ќе ја посети Приштина, но сè уште не е познато со...

Кофи: Нема брзо решение за Косово

Специјалниот пратеник на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина Ричард Гренел нема брзо да успее да го реши прашањето за Косово, а Вашингтон...

Косовските избори и рефлексиите врз Македонија

Коментирајќи го новиот политички релјеф во Приштина, политичките аналитичари во сублимиран заклучок велат дека во периодот што следува Македонија мора да внимава дополнително во...