-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 8:45

Ознака: приштина

Приштинските медиуми за бегството на Груевски

Косовските медиуми даваат прилично голем публицитет на ситуацијата во Македонија, по повод јавувањето на поранешниот премиер Никола Груевски од Унгарија, од каде што преку...

ЕУ сака Белград и Приштина наредната година да постигнат договор

Европската унија како посредник во дијалогот помеѓу Белград и Приштина ќе направи се за наредната година, до крајот на мандатот на шефицата на ЕУ...

Вучиќ: Дијалогот ќе продолжи по укинување на противправните мерки на Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ по состанокот во Брисел со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, која посредува во дијалогот помеѓу Белград и Приштина и...

Приштина го провоцира Белград со повисоки царини

Владата на Косово за 10 отсто ги зголеми царинските давачки за стоките што потекнуваат од Србија и од Босна и Херцеговина. Официјален Белград веднаш...

Минатото треба да остане минато, порача Себастијан Курц

Денес пред посетата на Косово, австрискиот канцелар Себастијан Курц за време на одвоените средби со српскиот претседател Александар Вучиќ и српската премиерката Ана Брнабиќ соопшти...

Приштина го загрозува дијалогот со Белград

Донесувањето закони за формирање војска на Косово е еден психолошко-пропаганден момент, кој им дава тежина на преговорите со Белград, и претставува истакнување јасен став...

Поминаа законите за војска на Косово

Членовите на Комисијата за безбедност и надзор врз безбедносните сили на Косово (ФСК) на косовското собрание вчера со мнозинство гласови го изгласаа пакетот од...

Започна завршната фаза на изградбата на автопатот од Приштина до Македонија

Министерот за инфраструктура на Косово, Паљ Лекај, денеска во близина на Качаник одблизу го следеше почетокот на асфалтирањето на мостот на автопатот „Арбен Џафери“,...

Притвор од 30 дена за косовскиот пратеник Миљаим Зека

Основниот суд во Приштина му одреди притвор во траење од 30 дена на пратеникот во косовското Собрание Миљаим Зека, обвинет за закани врз обвинител...

Фајон: Поместувањето на границите би го дестабилизирало регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент, Тања Фијон, за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприспособена...