9.8 C
Skopje
17.10.2021 - 3:27

Ознака: притисок

Захарова: Време е да се изврши енергичен притисок врз Приштина

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека е време да се изврши енергичен притисок врз Приштина со цел да...

Проекција и план за амортизирање на мигрантскиот притисок

Иако „новодојдените“ мигранти од Авганистан во Македонија се со регулиран статус, двете претходни големи бегалски кризи што ги поднесе земјата (косовската бегалска криза во...

Нереагирањето на португалскиот „лапсус“ е сигнал за подготвеност на нови наши...

Експликацијата на португалската официјална политичарка за комплексноста на македонско-бугарскиот спор, во Македонија беше доживеана како заземање страна на Португалија за „разбирање и поддршка“ на...

Намален е притисокот врз болниците, вели Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со директорите на ковид-центрите. -...

Филипче: Здравствениот систем е под огромен притисок

Здравствениот систем е под огромен притисок како што не бил никогаш, не само кај нас, насекаде во светот се соочуваат со пикот на досега...

Австралијците најавуваат притисок врз ЕУ поради вакцините

Австралија сака да се здружи со други земји за да изврши притисок врз Европската Унија да ги достави планираните дози вакцина против коронавирус, пишува...

Вучиќ очекува притисок од САД и ЕУ за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека може да се очекува „заеднички притисок на ЕУ и САД“ врз Србија во врска со прашањето на...

Милошоски: Обвинителството е алатка за притисок на власта кон неистомислениците

Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците. Секој опонент на политиката на кланот Заеви кој ги разоткрива аферите на нивното...

Дополнителен финансиски притисок за училиштата и за општините

Во пресрет на почетокот на здравствено безбедна учебна година, тензиите растат Надлежните истакнуваат дека одамна тлее уште еден горлив проблем од финансиска природа, кој дополнително...

Москва со морков, Вашингтон со стап

Србија се соочува со притисоци од САД, поради набавката на рускиот противвоздушен систем, како и за набавката на руски гас, односно реализацијата на проектот...