Ознака: пристап

Реакциите за „Букер“ поделени: од ентузијазам до приговори за „неризичен“ пристап

ДЕЈМОН ГАЛГУТ, ЛАУРЕАТ ЗА 2021 ГОДИНА Јужноафриканскиот писател Дејмон Галгут е годинешниот добитник на Букеровата награда за романот „Ветувањето“, во кој пишува за бело јужноафриканско...

Талибанците им забранија на жените пристап до факултетите

На жените повеќе нема да им биде дозволено да посетуваат предавања или да работат на Универзитетот во Кабул додека не се создаде „исламска средина“,...

Речиси 40 отсто од светското население нема пристап до интернет

Светскиот економски форум (СЕФ) издвои некои од фактите што се случуваат секоја минута на интернет. Во светот, во текот на 60 секунди се испраќаат 200...

Русија го забранува пристапот до делови во Црното Море

Од вечерва Русија го затвора пристапот до одредени делови во Црното Море за странски воени бродови и државни пловни објекти, се вели во билтенот...

Твитер го блокира профилот на Доналд Трамп Јуниор поради ширење лажни...

Твитер му го ограничи пристапот на синот на американскиот претседател, Доналд Трамп Јуниор, на неговиот профил на оваа социјална мрежа по процената дека со...

Пратениците на свечена седница ќе го ратификуваат Протоколот за НАТО

Пратениците денеска во 15 часот на свечена седница ќе го ратификуваат Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Предвремената ратификација доаѓа откако во Шпанија...

Турција ќе им забрани пристап на САД до клучните бази?

Турција се закани дека ќе им забрани пристап на САД до две стратегиски бази во земјата ако Вашингтон реши да ѝ воведе санкции поради...

Милениците треба да имаат пристап на јавни места

Прва и единствена од банките што ги отвори вратите за милениците е Шпаркасе, а тука се вбројуваат и десетина кафулиња и угостителски објекти во...

Таткото на Шумахер има пристап до неговите 800 милиони евра

Таткото на Михаел Шумахер, Ралф, има целосен пристап до финансиите на својот син, открива германскиот весник „Бунте“.  Богатството на седумкратниот светски шампион се проценува на...