Ознака: пристапни преговори

Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата за проширувањето на ЕУ...

Разгледувањето на францускиот предлог e прв чекор кон враќање на довербата

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на утрешниот состанок на Советот за надворешни...

Пендаровски ќе ги соочи македонските аргументи со француското вето

Претседателот Стево Пендаровски ќе има можност директно од неговиот француски колега Емануел Макрон да ги слушне ставовите на Франција за проширувањето и за новата...

Дали за Западен Балкан е подобро да има врапче во рака...

Европската Унија (ЕУ) би требало да им понуди можност на сите држави од Западен Балкан да се приклучат на единствениот пазар, каков што беше...

Фајон: Франција ја зеде ЕУ како свој заложник

Претседателката на Одборот на Европскиот парламент за стабилизација и придружување во ЕУ и долгогодишна пратеничка на Европскиот парламент од Словенија, Тања Фајон, вели дека...

Кредибилитетот на ЕУ претрпе огромна штета поради Скопје и Тирана

Еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека одложувањето на почетокот на преговори на Европската Унија со Македонија и Албанија е огромна штета за кредибилитетот на Европа. Хан...

За барањата на Франција подетално ќе се дискутира во Брисел

Проширувањето на Европската Унија и подеталните барања на Франција поврзани со преговарачкиот процес ќе бидат изнесени на состанокот на шефовите на дипломатиите од ЕУ,...

Прифатен предлогот на Италија повторно да се отвори прашањето за пристапни...

Претседателот Стево Пендаровски денеска престојува во официјална посета на Република Италија. Во Рим, Пендаровски на официјална церемонија беше пречекан од страна на претседателот на Република...

Лошото постапување со Балканот и со Сирија ги открива слабостите на...

Новото водство на Европската Унија (ЕУ) кое стапува на должност во Брисел знае дека надворешната политика на блокот мора да постигне успех во соседството...

Како ЕУ го балканизираше Балканот

На 18 октомври, Франција беше осамена во противењето на пристапувањето на Северна Македонија и на Албанија кон ЕУ, пишува професорката Катерина Колозова во колумната...