3.1 C
Skopje
10.12.2019 - 2:00

Ознака: пристапни преговори

Лошото постапување со Балканот и со Сирија ги открива слабостите на...

Новото водство на Европската Унија (ЕУ) кое стапува на должност во Брисел знае дека надворешната политика на блокот мора да постигне успех во соседството...

Како ЕУ го балканизираше Балканот

На 18 октомври, Франција беше осамена во противењето на пристапувањето на Северна Македонија и на Албанија кон ЕУ, пишува професорката Катерина Колозова во колумната...

ЕУ не треба да дозволи добрата балканска криза да остане неискористена

Со блокадата на преговорите за влез во Унијата, на Европа ѝ треба нов пристап во регионот Политико Автор: Флоријан Бибер Фамозното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон...

Западот го турка Балканот во рацете на Москва, Пекинг и Анкара?

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ пишува дека Европската Унија веќе не нуди убедлива перспектива за проширување кон регионот на Балканот, што го намалува влијанието...

Да се согласуваа Франција и Германија, Европа ќе изгледаше поинаку

Ова не е добро време за Западен Балкан. Или воопшто, за поддржувачите на италијанската партија „Повеќе Европа“, пренесува „Карнеги Европа“. И едните и другите...

Балканските лидери одат во Брисел со надежите доведени под сомнеж

Балканските лидери се поканети во Брисел додека во нивните држави постои загриженост за членството во Европската Унија, по одлуката на блокот да не почне...

И Ципрас чувствува последици од француската блокада за Македонија

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас се соочи со нови критики поради Преспанскиот договор, откако францускиот претседател Емануел Макрон им нанесе удар на надежите на...

Европските либерали кои се во коалиција со Макрон настојуваат за почеток...

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија, по вчерашниот...

Блокирањето на Македонија е прв чекор од визијата на Макрон

Емануел Макрон можеби го освои претседателскиот мандат со ветувањата дека ќе го порази популизмот, но деновиве повеќе балкански држави го нарекуваат „европскиот Трамп“. Причината...

Захариева: Стопирањето на Македонија е голема грешка

Одлуката за стопирање на планираниот почеток на претпристапните разговори на Македонија со Европската Унија е голема историска грешка, оцени бугарската вицепремиерка и министерка за...