Ознака: пристапни преговори

Германската амбасадорка го најави подготвувањето на рамка за преговори со Македонија

На денешната онлајн-седница на Владата, амбасадорката на Германија во земјава, Анке Холштајн, ги претстави приоритетите на германското претседателство со Советот на Европската Унија до...

Отворањето на пристапните преговори докажува дека ЕУ е насочена кон приоритетите

Европските лидери синоќа ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со Македонија, објави министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Европските лидери состанокот го...

ЕУ ќе ја потврди одлуката за пристапни преговори

Ставот од заклучоците на шефовите на дипломатијата кои ги одобрија пристапните преговори со Македонија и со Албанија, треба да биде потврден од водечките луѓе...

Пандемијата ја олесни одлуката на ЕУ за преговори со Македонија и...

Според тврдењата на австрискиот весник „Пресе“ Пандемијата од коронавирусот и стравот од геополитичка загуба на моќта ја наведе ЕУ, со половина година задоцнување, да донесе...

ЕУ одлучува за почетокот на преговорите со Македонија

Одобрување на заклучоците финализирани на амбасадорско ниво, со кои се дава зелено светло за отпочнување на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, се...

Османи: Историска вест од Брисел, постигнат е консензус за отпочнување преговори

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес одржа прес конференција во Владата на која ги презентираше најновите актуелности поврзани со процесот...

За пристапните преговори ќе се одлучува на „виртуелниот“ самит на ЕУ

Претстојниот самит на ЕУ закажан за 26 и 27 март ќе се одржи преку видеоконференција поради кризата со коронавирусот, со што шефовите на државите...

Поддршка од Холандија за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на негово барање, вчера во вечерните часови телефонски разговараше со холандскиот министер за надворешни работи, Стеф Блок во...

Европската комисија ја повтори препораката за почеток на преговорите со ЕУ

Европската комисија потврди дека Македонија и Албанија ги исполниле условите за започнување на преговорите за пристапување во Европската Унија. Извештајот го потврдува напредокот постигнат...

ЕК: Напредокот на Македонија претставува основа за почнување на пристапни преговори

Се оценува дека Македонија остварила значаен напредок во сите области, во извештајот на Европската комисија за исполнувањето на условите за пристапни преговори со Европската...