-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:29

Ознака: пристапни преговори

Борел и Блинкен бараат почеток на преговори за Македонија без одлагање

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел и американскиот државен секретар Ентони Блинкен повикаа на деескалација на Косово,...

Османи – Мас: Крајно време е ЕУ да ја спроведе одлуката...

Министрите за надворешни работи на Македонија и Германија, Бујар Османи и Хајко Мас, се сретнаа денеска попладне во Берлин. На средбата се разговараше за теми...

Пристапните преговори за Македонија чекаат да се разреши бугарската политичка криза

Лидерите на Европската Унија ќе најдат решение за ќорсокакот во однос на отворањето на пристапните преговори со Македонија, штом соседна Бугарија ја реши сопствената...

ЕУ мора да ги исполни ветувањата кон Македонија и Албанија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен истакна дека се надева оти преговорите со Македонија и со Албанија ќе бидат отворени за време...

Хан: Непочнувањето на преговори со Македонија и со Албанија е неуспех...

Непочнувањето на пристапни преговори со Македонија и со Албанија е јасен неуспех на Европската Унија, кажа поранешниот еврокомесар Јоханес Хан на панел дискусијата „Ресетирање...

Со блокадата „ЕУ самата си пука во нога“, но Бугарија не...

Бугарија засега останува на позицијата за блокирање на македонските интеграции. Според дипломатски извори од ЕУ, Бугарија одбила да попушти, и покрај предупредувањата на земјите...

Преговорите со Македонија во фокусот на министерскиот совет на ЕУ

Одлуката за првата меѓувладина конференција со Македонија и со Албанија се очекува на Советот за општи работи на кој учествуваат министрите за европски прашања...

Соочена со притисокот од ЕУ, Бугарија попусто се обидува да го...

Соочен со притисокот од земјите-членки на ЕУ, бугарскиот амбасадор во ЕУ вчера на министрите од европскиот блок им ја објаснуваше одлуката на неговата држава...

Османи: Ѕидот за почнување на преговорите стана и тест за кредибилитетот...

Македонија не треба да се откаже од можноста за одржувањето на меѓувладината конференција во јуни, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи додавајќи дека...

ЕУ не смее да биде судија за историски прашања

Шефовите на дипломатиите на Чешка и Словачка порачуваат На смее да се дозволи Европската Унија да стане колективен судија за историски толкувања, за тоа што...