Ознака: Пристапен протокол

Шпанскиот Сенат го ратификува пристапниот протокол за НАТО

Сенатот во Шпанија без ниту еден глас против го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, со што е остварена и последната ратификација...

Формирањето на шпанската влада ја доближува Македонија до НАТО

Лидерот на социјалистите Педро Санчез доби поддршка од парламентот на Шпанија за формирање на коалициска влада, со што е ставен крај на безмалку едногодишната...

Франција го ратификуваше пристапниот протокол, ни остана уште Шпанија

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, на Твитер објави дека Франција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО. „Франција ратификуваше. Ни остана уште Шпанија!...

Се очекува француската ратификација на пристапниот протокол

Долниот дом на францускиот парламент се очекува неделава да го ратификува пристапниот протокол за прием на Македонија во НАТО, по расправата закажана за четврток,...

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификуваше протоколот за пристапување нa Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Со тоа, останува протоколот да го...

Тимоние: Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО до крајот на...

Франција до крајот на годината ќе го ратификува Протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Тој одговарајќи на новинарско прашање по комеморацијата...

Одобрен предлог-законот за пристапниот протокол за НАТО

Белгискиот Совет на министри синоќа го одобри предлог-законот за пристапувањето на Северна Македонија во НАТО, прв чекор кон целосна ратификација јави дописничката на МИА...

Димитров: Веќе не сме сами, туку со 29 сојузници

Дваесет и деветте земји-членки на Северноатлантската алијанса денеска во седиштето на организацијата го потпишаа протоколот за членството на Македонија во НАТО, на официјалната церемонија...

Кој добива, а кој губи со членството на Македонија во НАТО?

За повеќето поранешни социјалистички држави од Источна Европа, пристапувањето кон НАТО го означува нивниот влез во друштвото на западните развиени нации, пишува „Њујорк тајмс“,...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6-ти февруари

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6-ти февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија...