Ознака: прислушување

ЕУ бара законски начини за прислушување во 5Г-мрежите

Европската комисија, Европол и земјите на ЕУ бараат начини за зачувување на легалните можности за пресретнување на комуникациите во новите 5Г-мрежи, откри еврокомесарката за...

Судење ТНТ: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да...

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот, кој е професор на...

Тадиќ бара започнување на постапка за прислушувањето во Србија

Поранешниот српски претседател и лидер на Социјалдемократската странка (СДС), Борис Тадиќ, на прес-конференција по повод аферата „прислушување“ порача дека доколку обвинитилеството не покрене постапка...

Јанкулоска до инженерот од УБК: Зошто не ми кажа дека сум...

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ го запраша сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК зошто кога веќе знаел,...

Петардите забранети, а бомби грмат

ВИРУСОТ СО ОБЈАВУВАЊЕ НЕЗАКОНСКИ ПРИСЛУШУВАНИ РАЗГОВОРИ СЕ ШИРИ И ВО ЗЕМЈАВА И ВО РЕГИОНОТ Според аналитичарите, овој начин на дејствување е штетен за политичката стабилност...

„Таргет- Тврдина“: Сведокот Костовски вкрестено испрашуван од обвинетиот Јакимовски

Со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Тони Јакимовски во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина” на Специјалното јавно...

Спасовски: Централата во ОЈО е набавена 2012, за можноста за снимање...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одговарајќи на пратеничко прашање во врска со прислушувањето во Основното јавно обвинителство рече дека телефонската централа во...

Телефонската централа во ОЈО не е специјализирана за прислушување

Проблемот во набавката на ваквиот вид технологија е што има и друг тип опрема и уреди што комерцијално се продаваат, кај кои првичната намена...

Николовска: Неприфатливо е прислушувањето на телефоните во ЈОРМ

За претседателката на Институтот за човекови права и поранешна судика во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, најновиот случај со...

Бескрајните рециклажи на македонскиот вотергејт

Прислушувањето, поточно незаконското следење на комуникациите, како да стана заштитен знак на државата, се разбира во негативна смисла на зборот. Она што веројатно најмногу...