4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 11:48

Ознака: прислушување

Земан: Ме прислушуваат моите служби

Чешкиот претседател Милош Земан ја обвини сопствената тајна служба дека го прислушкувала, како и луѓе од неговата непосредна околина. Земан за весникот „Блеск“ изјави дека...

Некои работи не се дискутираат по телефон

Шпионскиот скандал со софтверот „Пегаз“ ја зафати и Унгарија Некои работи не се дискутираат по телефон. Ова мислење важи во Унгарија, судејќи според извештаите за...

Сноуден: Бајден беше длабоко вмешан во првичниот скандал со прислушување

Откако беше откриено дека данската разузнавачка служба соработувала со американската во обемното прислушување на европските службеници, се јави и свиркачот Едвард Сноуден. Тој на Твитер...

Борисов ги отфрла обвинувањата за прислушување

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов изјави дека не дал наредба да се прислушуваат политичарите во земјата, оценувајќи дека тоа, според него, би било многу...

Црна Гора: Тајната служба нелегално ја следела опозицијата, новинарите и јавните...

Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ изјави дека црногорската тајна служба незаконски следела опозициски политичари, новинари и други лица од јавната сцена, а како налогодавач го...

ЕУ бара законски начини за прислушување во 5Г-мрежите

Европската комисија, Европол и земјите на ЕУ бараат начини за зачувување на легалните можности за пресретнување на комуникациите во новите 5Г-мрежи, откри еврокомесарката за...

Судење ТНТ: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да...

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот, кој е професор на...

Тадиќ бара започнување на постапка за прислушувањето во Србија

Поранешниот српски претседател и лидер на Социјалдемократската странка (СДС), Борис Тадиќ, на прес-конференција по повод аферата „прислушување“ порача дека доколку обвинитилеството не покрене постапка...

Јанкулоска до инженерот од УБК: Зошто не ми кажа дека сум...

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ го запраша сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК зошто кога веќе знаел,...

Петардите забранети, а бомби грмат

ВИРУСОТ СО ОБЈАВУВАЊЕ НЕЗАКОНСКИ ПРИСЛУШУВАНИ РАЗГОВОРИ СЕ ШИРИ И ВО ЗЕМЈАВА И ВО РЕГИОНОТ Според аналитичарите, овој начин на дејствување е штетен за политичката стабилност...