Ознака: природен гас

Драстично паднаа цените на природниот гас во Европа

Цените на природниот гас во Европа оваа недела паднаа на најниското ниво изминатава деценија, во време кога Русија и САД се во отворена битка...

Земјата на слободата извезува „молекули на слободата“

САД се ословуваат како земја на слободата, која исто така е составена од „молекули на слободата“ според соопштението од американското Министерство за енергетика, пренесува...

Кина го возвраќа ударот

Пекинг ги зголеми царините за увозот на американски течен природен гас (ТПГ) и тоа од 10 на 25 отсто. Кинескиот пазар за природен гас,...

Земјотрес со јачина од 3,4 степени погоди огромна област со природен...

Земјотрес со јачина од 3,4 степени го погоди северниот холандски регион Гронинген, дом на една од најголемите европски области богати со природен гас, објави...

Кина откри најголемо наоѓалиште на нафта во последните 50 години

Кинезите открија високо квалитетна и многу вредна нафта во подрачјето на Бохајско Море. Ова откритие на нафта и гас во Бохајскиот Залив е најголемо...

Ќе се гради нов систем за дистрибуција на природен гас по...

Владата на вчерашната 119-та седница донесе одлука за изградба на нов систем за дистрибуција на природен гас во земјава по пат на јавно-приватно партнерство. Како што...

Бавната гасификација ја урива конкурентноста на компаниите

Високата цена на енергентите е причина поради која индустријата перманентно ја истакнува потребата од зголемување на постојната потрошувачка и во таа насока се залага...

Русија го гарантира снабдувањето со природен гас за Европа

Русија ја гарантира испораката на природен гас за Европа, дури и во случај да не се постигне договор со Украина за транзит, изјави рускиот...

Експлозија од природен гас во Марибор

Пет лица се ранети во потешка експлозија од природен гас која се случила вчера попладне во Марибор. Според првите проценки на пожарникарите, стабилноста на петкатната зграда не...

Македонија и Албанија ќе работат на развој на преносните мрежи на...

Македонија и Албанија ќе соработуваат на развој на преносните мрежи на природен гас преку изградба на интерконективен вод, во насока на ефикасна испорака на...