11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 18:08

Ознака: природата

Уличен уметник совршено ги комбинира муралите и природата

Sидовите и природата не мора секогаш да бидат во конфликт. Бразилскиот уличен уметник Фабио Гомеш Триндаде смета дека тие можат да се комбинираат на...

Треба да се работи на едукација што сѐ е забрането во...

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, околу 35 активности: дивоградби, нелегално депонирање отпад, ловокрадство, нелегална сеча. Директорката на Државниот инспекторат...

Пандемијата ја загрозува природата

Заострените хигиенски мерки и сѐ поголемото нарачување храна резултираа со поголема потрошувачка на пластиката глобално. Еколозите предупредуваат дека пластичните ќеси повторно засилено се во...

Од природата учиме како да бидеме подобри!

Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров (17) Драги деца, во „Колибри“ секој вторник ја следите серијата „Живиот свет околу нас во стиховите...

Од природата учиме како да бидеме подобри!

Драги деца, во „Колибри“ секој вторник ја следите серијата „Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров“. Бидејќи писателите секогаш бараат инспирација во своето...

Уметници од Берлин ја истражуваат врската меѓу природата и спомениците

Во организација на „Локомотива“ - центарот за нови иницијативи во уметноста и културата, до 11 јули во земјава ќе се одвива истражувањето „Тивко трио“,...

Погледот насочен кон самоодржливост и живот во склад со природата

Промената не е лесна и слободата има цена. Патот и предизвиците создаваат плускавци и отпор, тоа, пак, прави да се чувствувате живо и да...

Природата го возвраќа ударот како бумеранг

Колку повеќе ја загадуваме планетата Земја, толку пожесток ќе биде нејзиниот одговор, создавајќи мутации и болести со кои човекот тешко ќе се справува. На...

Од природата учиме како да бидеме подобри!

Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров (4) Драги деца, во „Колибри“ секој вторник ќе ја следите серијата „Живиот свет околу нас во...

Тројна победа за човештвото, природата и климата

Минатиот ноември се случи нешто невообичаено во средината на јужниот дел на Атлантски Океан. Малиот архипелаг Тристан да Куња, кој е британска прекуокеанска територија,...