-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 14:28

Ознака: приоритети

Пендаровски, Заев и Мицковски ги скицираат приоритетите и предизвиците за Македонија...

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ На прашањето кои се најголемите политички предизвици и приоритети за Македонија, ексклузивно за „Нова Македонија“ одговор даваат претседателот на државата, Стево...

Пендаровски: Приоритет за следната година е ставање крај на сиромаштијата

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на 75 сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, преку видеопорака се обрати на состанокот на високо ниво „SDG...

Шутц: Балканот во највисоките приоритети за Германија

Споровите во регионот на Западниот Балкан, вклучувајќи го и оној меѓу Северна Македонија и Бугарија, што би можеле да влијаат на членството во ЕУ,...

Приоритетите на новата европска комисија

Еден од главните приоритети на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен е иницијативата за јакнење на европската демократија. За да го зацврсти...

МПЦ меѓу приоритетите на Вселенската патријаршија?

Верските аналитичари велат дека овие настани укажуваат на тоа дека вселенскиот патријарх не се откажал од решавањето на прашањето за МПЦ, а особено е...

Преобликување на Грција во дванаесет чекори

Новиот премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис, денес во обраќање заедно со претставници од неговата партија Нова демократија изјави дека има доверба во способностите на...

Приоритетите и главните цели на Зеленски и понатаму остануваат непознати

И по два месеци од неговото преземање на претседателската функција, Владимир Зеленски останува во голема мера непознат за европските главни градови. Неговите вистински планови...