19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 4:32

Ознака: примирје

Стапи на сила примирјето во Газа – луѓето излегоа да прослават

Примирјето меѓу Израел и Хамас, кое беше постигнато со посредство на Египет, стапи на сила. Луѓето излегоа на улиците да го прослават примирјето. Хамас предупреди...

Израел го прифати предлогот за примирје

Вечерва, израелскиот безбедносен кабинет ја прифати одлуката за прекин на огнот во Газа, пренесе „Џерусалим пост“. Не е прецизирано кога примирјето ќе стапи во сила,...

Примирје меѓу Изрaел и Палестинците може да има веќе од утре

До прекин на огнот меѓу Израел и Палестинците може да дојде веќе во петок, пишува „Волт стрит журнал“. Повикувајќи се на извори вклучени во преговорите,...

Киргистан и Таџикистан договорија примирје

Киргистан договири прекин на огнот со Таџикистан по вооружениот граничен судир, при што едно лице загина, а 32 се повредени. Примирјето ќе стапи на сила...

Дејтонскиот договор ја прекина војната, но не создаде услови за живот

25 години од спогодбата која донесе мир во БиХ Охрабрен од мировниот договор постигнат меѓу завојуваните страни со посредство на САД пред 25 години, Јусуф...

Русија се соочува со мировен предизвик во Нагорно Карабах

Играњето на нетипична улога најверојатно ќе го ограничи статусот на Москва како регионален хегемон Автор: Хенри Фој Фајненшл тајмс На руските војници не им непознато патролирањето по...

Што и да се случи, јас ќе останам во манастирот

Ерменците не го напуштаат манастирот Дадиванк Што и да се случи, јас ќе останам во манастирот, кажа Хованес Хованисјан, свештеникот во манастирот Дадиванк во Нагорно-Карабах, кој...

Победниците и губитниците ги заменија местата во мирот

Договорот склучен со посредство на Русија засега стави крај на борбите во Нагорно Карабах, но Ерменците ги напуштаат и палат своите домови додека Азербејџаните...

Европа молчи при прекројувањето на границите на Кавказот

Потпишаното примирје помеѓу Ерменија и Азербејџан ефективно ќе ги прекрои границите во регионот. Етничката ерменска енклава ќе опстане, но значително помала во однос на...

Турција и Русија заеднo го следат примирјето во Нагорно Карбах

Турција и Русија потпишаа договор за формирање на заеднички центар за следење на примирјето во Нагорно Карбах, изјави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган,...