8 C
Skopje
16.11.2018 - 23:41

Ознака: прилеп

Фото: Силно невреме го зафати Прилеп

Прилеп го зафати силно невреме, паѓаше силен дожд при што се поплавени многу улици и се предизвикани многубројни штети. Поплавени се пет куќи и се...

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ настапуваат Театар Комедија и Aлбанскиот театар

Петти ден од 53-то издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Во официјалната програма програмата вечерва се настапите на Театарот Комедија од 19.30 со претставата „Дони...

Делата на Костојчиноска-Узунчева во Прилеп

Творештвото од Марјана Костојчиноска-Узунчева ќе биде претставено вечерва од 19.30 часот во галеријата „Борко Лазески“ во Прилеп. Уметницата се претставува со колажи на платно...

Две книги за Коле Чашуле во прилепската библиотека

Библиотеката „Борка Талески“ од Прилеп издаде две книги „Семејните библиотеки во Прилеп“ и „Коле Чашуле - библиографија“. Во првата, чии автори се Петар Петрески...

Вечерва започнува 53 –то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“

Вечерва започнува 53 - то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“. Најпрво во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата „Моќта на театарот“ на МНТ, за потоа...

Прилепскиот музеј има жртвеник стар осум илјади години

Еден од највредните експонати на Завод и музеј - Прилеп во археолошката поставка е жртвеникот пронајден на локалитетот Врбјанска Чука кај селото Славеј, стар...

Во идната сезона прволигаши од пет града

Победа од Прилеп останува прволигаш, откако во решавачкиот бараж-натпревар во Струмица, за пласман во Првата лига го победи Борец од Велес со 2-1 (2-0)....

Девојче силувано од татко на нејзината другарка

Единаесетгодишно девојче вчера било силувано од таткото на нејзината другарка. Како што соопшти МВР, во Полициската станица Прилеп, А.Х. пријавила дека на 31 мај 2018...

Изложбата „Дали и ти си мигрант?“ во Прилеп

„Дали и ти си мигрант?“ е тематската изложба на прилепскиот уметник Дарко Талески што ќе биде отворена вечерва во 20 часот во ликовната галерија...

Изложбата „Спам“ на Илина Арсова во Прилеп

„Спам“ е тематската изложба од Илина Арсова, што ќе биде отворена денеска во 13.30 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп....