12 C
Skopje
17.2.2019 - 17:19

Ознака: прилеп

Во Прилеп почнува одбележувањето на 17-годишнината од „Карпалак“

Со повеќе настани, Прилеп ги почнува чествувањата по повод 17-годишнината од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои во заседа на патот Скопје-Тетово, кај месноста...

Унгарска вечер во центарот на Прилеп

Вечерва од 20.30 часот на просторот околу Градскиот Саат во Прилеп ќе се одржи Унгарска вечер, на која ќе настапат оркестарот Фокош и ГФ...

Проекција на кратки филмови во кино Мис Стон во Прилеп

Вечерва во киното Мис Стон во Прилеп, со почеток во 18 часот ќе можат да се проследат шест кратки филмови продуцирани од учесници во проектот...

Руската амбасада во Прилеп го одбележа 1 август – Денот на...

Со панихида и полагање цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта, Амбасадата на Руската федерација денеска во Прилеп го одбележа 1 Авуст – Денот...

Пешак загина во Прилеп

Шеесет и седумгодишен пешак загина денеска во Прилеп, откако во него удрил автомобил. Како што е наведено во полицискиот билтен, денеска во 11:20 часот било...

Побрзо да се поднесат барања за утврдување на штетите од невремето...

Жалосна е сликата на терен во прилепскиот регион, најмногу во Мало и Големо Коњари, во населбата Варош, каде силното невреме проследено со град ги...

Пустош од невремето во Прилепско

Земјоделците од Прилепско, посебно од атарите на селата Мало и Големо Коњари се неутешни по денешното невреме проследено со пороен дожд и град во...

Големо невреме го погоди Прилеп и околината

Силно невреме проследно со град го зафати Прилепско денеска околу пладне. Поплавени беа улиците, но најмногу настрадаа земјоделските производи во околните населени места. Според ...

Во Прилеп полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника при ПС Прилеп, изврши увид на местото во близина на локалниот пат...

Германски средношколци ќе ги уредуваат Воените гробишта од Првата светска војна...

Во следните седум дена, Прилеп ќе биде домаќин на триесетина ученици од училиштето за средно стручно образование и занимања „Јорг Церн“ од Уберлинген, Сојузна...