27.8 C
Skopje
21.7.2019 - 13:26

Ознака: прилеп

Во Прилеп по вторпат „Европски ноќи на музеите“

Во организација на НУ „Завод и музеј“ од Прилеп, а по повод Денот на музеите вечерва се одржува манифестацијата „Ноќ на музеите“. Прилепчани и сите...

Премиера на „Арапска ноќ“ во Прилеп

Претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе биде изведена во театарот „Војдан Чернодрински“, вечерва, од 20 часот. Бузалковска...

Во Прилеп по втор пат ќе се одржи манифестацијата „Европски ноќи...

Во организација на НУ „Завод и музеј“ од Прилеп, а по повод Денот на музеите на 18-ти мај во сабота од 18.00 до недела...

Пукање во ресторан во Прилеп, двајца повредени

Во угостителски објект во близина на железничката станица во Прилеп ноќеска околу 3 часот имало пукање од огнено оружје. Полициски службеници излегле на местото на...

МТФ „Војдан Чернодрински“ по 54–ти пат од 7 до 15 јуни

МТФ „Војдан Чернодрински“ по 54-ти пат ќе се одржи од 7 до 15 јуни. Во официјална конкуренција ќе бидат осум претстави, а наградите за...

Во Прилеп одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на...

Со положување свежо цвеќе на Могилата на непобедените во Паркот на револуцијата, општина Прилеп и Амбасадата на Руската Федерација ја одбележа 74 годишнината од...

Чествувања за Гоце Делчев, Пере Тошев и Јосип Броз–Тито во Прилеп

Делегација од oпштина Прилеп, предводена од градоначалникот Илија Јованоски и делегации од политички партии, денеска изутрината положија свежи цвеќиња пред спомен бистата на револуционерот...

Прво истражување на култот кон светите мошти во науката

Во македонската наука култот кон моштите на светителите, но и воопшто, на христијанските реликвии што се чуваат или се однесени од нашата земја во...

„Семејни приказни“ на сцената на „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се подготвува претставата „Семејни приказни“, во режија на Милош Б. Андоновски. Премиерата се планира за јуни. Претставата се...

Да се зачува традиционалниот женски обред Лазарки

Здружението на граѓани „Менелај“ од Прилеп работи на проект за популаризација на традиционалниот женски обред Лазарки од Струшко за истражување, промоција, популаризација и заштита...