24.1 C
Skopje
19.7.2019 - 19:58

Ознака: прилеп

Во Прилеп започна 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Со доделување на наградите на режисерот Владимир Милчин и актерот Бајруш Мјаку, синоќа во НУЦК „Марко Цепенков“ започна 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“,...

Вечерва во Прилеп започнува 54 МТФ „Војдан Чернодрински“

Под мотото „Ова е наше време: Време за театар“ вечерва од 19.30 часот во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува 54-от Македонски театарски фестивал...

Реконструкцијата на патниот правец Прилеп – Вештачко езеро

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, претседателот на Советот во општината и претставници од Собранието на Република...

Изложба на фотографии во Прилеп

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ - Прилеп вечерва од 19 часот ќе биде отворена 57. изложба „Денови на македонска фотографија“ во организација на Фото сојузот...

Велешкиот театар со „Црвенкапа“ во Прилеп

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес денеска, во народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, со почеток во 19 часот, ќе го отвори театарскиот фестивал за...

При­леп­ски­те мла­ди на пат за странс­тво

Во гра­дот под Мар­ко­ви ку­ли и не са­мо во гра­дот на не­по­ко­рот При­леп, ту­ку и во си­те по­ма­ли и по­го­ле­ми на­се­ле­ни ме­ста во на­ша­та...

„Денови на македонска фотографија“ ќе се одржат во Прилеп

Традиционалните 57. „Денови на македонска фотографија“, кои ќе започнат на 1 јуни, во 19 часот, ќе се одржат во центарот за култура „Марко Цепенков“...

„Сите на велосипед“ по 14-ти пат во Прилеп

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, традиционално по 14-те пат се одржа манифестацијата „Сите на велосипед“ на...

Кривични пријави за пуштање „бомби” на разглас

Полицијата поднесе кривични пријави против четири лица за пуштање „бомби” на разглас. Кривичната пријава следува откако на 4-ти април за време на изборната кампања,...

Во Прилеп по вторпат „Европски ноќи на музеите“

Во организација на НУ „Завод и музеј“ од Прилеп, а по повод Денот на музеите вечерва се одржува манифестацијата „Ноќ на музеите“. Прилепчани и сите...