12.5 C
Skopje
20.3.2019 - 19:17

Ознака: прилеп

Манастирот „Св. великомаченик Георгиј“ под Дервен зрачи со духовност

Според преданието, на местото каде што е изграден манастирот порано имало црквичка, направена од штици, со една икона. Најпрво била урната, оти се мислело...

Во Прилеп одбележани годишнините од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев...

Со полагање на цвеќиња, делегации од ЛС, од Сојузот на Борци, од ОУ„Гоце Делчев“ денеска одбележаа годишни од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев...

Дванаесет претстави во трка за наградите на „Чернодрински“

Дванаесет претстави во официјална конкуренција ќе бидат изведени на 53-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, кое ќе се одржи од 8 до 15 јуни...

Се реконструира патот Прилеп-Прилепско езеро

Се реконструира патот Прилеп – Прилепско вештачко езеро во должина од осум километри за што се одвоени 20 милиони денари, по десет од ЛС...

За три месеци за 5 отсто прилепски „Комуналец“ ја зголемил селекцијата...

ЈКП „Комуналец“ Прилеп ја зголеми селекцијата на собран отпад за пет отсто велат надлежните. -Во однос на собраните 178 тони отпад од пакување минатата година,...

Прилепски Комуналец започна со пролетно чистење на дивите депонии

Прилепски Комуналец започна со чистење на дивите депонии. Акцијата за чистење која во континуитет ќе се одвива околу еден месец, ЈКП „Комуналец“ - Прилеп...

Спасовски: Криминалитетот е во опаѓање, зголемен е процентот на откривање на...

  Генерално безбедносната состојба во Прилеп е стабилна. И на ниво на земјата криминалитетот има стапка на опаѓање, а зголемување на процентот на откривањето на кривични...

Младите франкофони од ООУ „Гоце Делчев“ во Прилеп нижат успеси

На минатонеделниот регионален натпревар по француски јазик „Олимпијади 2018“, кој се одржа во ОУ „Даме Груев“ во Битола, а беше организиран од Здружението на...

Прилеп домаќин на интернационалната изложба на расни кучиња

Прилеп викендов е домаќин на  18.  интернационална изложба на расни кучиња „ЦАЦИБ 2018“, во организација на прилепското кинолошко друштво.  Пријавени се над 430 кучиња од преку 20 земји, меѓу кои од:  Србија, Бугарија, Грција, Романија,...

Изложба на Јасмина Руневска во Прилеп

„Превдомување“ е изложба од Јасмина Руневска, која ќе биде отворена вечерва од 19.30 часот во ликовната галерија од ЦК„Марко Цепенков“. На уметницата ова и е...