23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:23

Ознака: прилеп

Да се зачува традиционалниот женски обред Лазарки

Здружението на граѓани „Менелај“ од Прилеп работи на проект за популаризација на традиционалниот женски обред Лазарки од Струшко за истражување, промоција, популаризација и заштита...

Регионална ревија на песни, музика и игри на пензионерски здуженија

Здруженијата на пензионери од Прилеп, Битола, Крушево и Демир Хисар, денеска во Центарот за култура „Марко Цепенков“ ја одржаа 17-тата Регионална ревија на песни,...

Шестгодишно дете удрено од автомобил во Прилеп

Вчера во 15.45 часот на улица „Војводинска“ во Прилеп, патничко возило „пежо“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од С.Ѓ.(50) од Прилеп, удрило во шестгодишно...

Концерт на „Трио Колегиум“ во Прилеп

Концерт на Трио Колегиум ќе се одржи вечерва од 19 часот во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. Ќе настапат Александра Коцевска мецосопран,...

Во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп одбележан Денот на артилерискиот баталјон

Во касарната „Мирче Ацев“ денеска беше одбележан Денот на артилерискиот баталјон. На манифестацијата по повод годишнината од формирањето на артилерискиот баталјон присуствуваа претставници на...

Средношколски музички фестивал „Гимфест“ во Прилеп

Eдинствениот средношколски музички фестивал во државава, „Гимфест“ вечерва и утревечер се одржува во Прилеп. На Фестивалот на музичките таленти од прилепската гимназија „Мирче Ацев“...

Одбележан денот на тутунските работници во Прилеп

Со повеќе манифестации и доделување на златници и парични награди денеска во Тутунскиот комбинат Прилеп беше одбележан 4 април Денот на тутунските работници, при...

Одбележани 154 години од раѓањето на Ѓорче Петров

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на Ѓорче Петров, денеска во Прилеп беа одбележани 154 година од неговото раѓање. -Ѓорче Петров е еден од...

Во Прилеп се одбележува Светскиот ден на театарот

По повод Светскиот ден на театарот, градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски го посети ансамблот на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“, посакувајќи успешна работа, голем број претстави,...

Општина Прилеп работи на подобрување на условите за престој на сите...

Светскиот ден на лицата со церебрална парализа, 25 Март, денеска беше одбележан во Дневниот центар за лица со церебрална парализа – Прилеп, при што...