Ознака: прилепско

Под мотото „Физичка дистанца“ започна Прилепско лето

Под мотото „Физичка дистанца“ започна традиционалното „Уметничко лето ЦСЛУ-Прилеп“, кое годинава ќе трaе 60 дена. Организаторите велат дека е јасна нивната порака, истакнувајќи дека...

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица од Прилеп, засилена со...

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот...

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски пожар над каменоломот на...

Големи пожари на пет локации во прилепско

Пет големи пожари во моментов се активни во прилепско. На потегот кај месноста Тројаци, до Радобил, од околу 13:30 часот гори нискостеблеста шума, а...

Пожари беснеат во прилепско, жителите бараат помош

Гори нискостеблеста шума во прилепско и мариовско. На потегот кај селата Лопатица, Подмол и Бонче од саботата гори нискостеблеста шума и трева, а другиот...

Пожари беснеат во прилепско, жителите бараат помош

Гори нискостеблеста шума во прилепско и мариовско. На потегот кај селата Лопатица, Подмол и Бонче од саботата гори нискостеблеста шума и трева, додека другиот...

Проценети штетите од невремето во Прилепско

Прилепските советници денеска ги усвоија извештаите за штетите од невремето кое ги зафати реоните на Канатларци и Тополчани во јуни и во јули.   - Со...

Големи штети од невремето во Канатларци

Пустош и големи штети предизвика невремето кое вчера попладнето зафати повеќе населени места од Прилепско, особено во реонот на село Канатларци и Ерековци. Жителите...

Две девојки повредени при судир на мотоцикли во Прилепско

Во прилепскиот регион се случила сообраќајна незгода меѓу мотоцикли при што повредени се две девојки. Како што информираат од МВР, несреќата се случила на крстосницата...

Прилепското ОУ „Гоце Делчев“ соработува со училишта од цела Европа

ОУ „Гоце Делчев“ од Прилеп е дел од еразмус-програмата и периодов учествува во четири проекти, а еден од нив е „Љубовта е за сите“,...