31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 21:37

Ознака: приказни

Приказните да се паметат и да се раскажуваат

Сеќавање на неуморниот Димитар Ќорнаков Мирјана Тренчева Димитар Ќорнаков е еден од првите македонски истражувачи на средновековната уметност, кој на уметноста на копаничарството ѝ посвети најголем...

Поттикнување волонтерски активности кај учениците и создавање успешни приказни!

Преку учество во проекти од програмата „Еразмус плус“, во изминативе седум години повеќе од 200 ученици од општинското основно училиште „Гоце Делчев“ во Кавадарци...

Винскиот музеј во Кавадарци раскажува приказни од Тиквешијата

Најстариот предмет во музејската поставка е ебилиоскопот, или малиганометар, кој потекнува од 1534 година. Служел за мерење на јачината на виното во малигани, а...

Главните пораки од нашите приказни од самоизолација

„Нова Македонија“ во почетокот на пандемијата отвори нова рубрика, поттикната од актуелните случувања, насловена Приказни од самоизолација. Во неа објавувавме текстови на наши познати...

Една година, а само четири приказни

Скици за човекот Ајде малку полабаво во оваа предновогодишна колумна, иако сите очекуваат некакво резиме. Целава измината година не заслужува ниту еден сериозен збор, најмалку...

Наводна шпионажа ги залади односите меѓу Шведска и Швајцарија

Шведската министерка за надворешни работи, Ана Линг, го откажа состанокот со својот швајцарски колега Игнасио Касис, откако Берн ѝ наметна забрана за извоз на...

„Неколку нијанси женски приказни“ во Музејот на македонската борба

Музејот на македонската борба за самостојност го започна проектот „Неколку нијанси женски приказни“, кој ги величи и отсликува жените и нивни успеси во Македонија...

Стојам во дневната и истовремено на работ од светот што го...

Приказни од самоизолациjа Се разбудив уште пред зори, но не ми се стануваше. Се чувствував како оној рускиот часовник што го гледав секој ден во...

Приказни од самоизолациjа

Бах ме инспирира и во изолација Се разбудив пред сите и, за да не правам бучава, читав книга. Вежбав околу еден час дневна техничка рутина...

Астронаути од вселената читаат приказни за добра ноќ

Благодарение на програмата „Време за приказна од вселената“, која пред неколку години ја почна непрофитната организација „Глобал спејс еџукејшн фаундејшн“, децата може да слушаат...