14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 12:57

Ознака: приказна

Крајно време е за успешна приказна во економијата

Економскиот раст на Македонија се соочува со сериозни проблеми во текот на целиот период од изминативе три децении. Тој е недоволен и нема соодветна...

„Приказна за една шума“ во Центарот за културата – Куманово

На сцената на НУЦК Трајко Прокопиев Куманово, оваа сабота со почеток во 17 часот актерите Никица Јанковски и Матеј Стојковски пред најмладата публика ќе...

„Љубовни писма: Вита и Вирџиниjа“ jа раскажува епистоларната приказна

Книгата „Љубовни писма: Вита и Вирџинија“, со предговор на авторот Алисон Бешдел, излезе во почетокот на месецов, во издание на американскиот издавач „Пингвин“, во...

Коледарска приказна

Тато велеше дека дедо има златни раце. За човек се вели дека има златни раце ако знае многу занаети. „Со рацете може од дрво...

ЈП „Водовод и канализација“ три години успешна приказна

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ - Скопје како јавно претпријатие секогаш е во служба на граѓаните и во служба на исполнување на потребите на...

Нема дел од Македонија за кој не постојат легенда или приказна

Од 4 октомври, во соработка со агенцијата „Арботравел“, ќе почнеме со еднодневна посета на македонски градови. Секој што ќе дојде на ова кратко патување...

Кијану Ривс открива: „Матрикс 4“ е љубовна приказна

Ѕвездата на култната научнофантастична трилогија „Матрикс“, Кијану Ривс, неодамна изјави дека четвртото продолжение на серијалот ќе биде инспиративна љубовна приказна. Ривс треба да ја повтори...

Васил Гарванлиев ја објави новата песна „ПриКазна“

Васил Гарванлиев денеска на неговиот официјален јутуб канал ја објави неговата најнова песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор проект оваа година...

„Шехерна“ приказна

Секое невреме има своја приказна, а секоја приказна свое време на создавање и раскажување. Како што секоја генерација има свое невреме, за преживување и докажување. Сосема...

Приказна за Бред Пит, Борис Ничов и ресенско Подмочани

По распуштањето на Собранието и пред претстојните избори за негови нови пратеници, ред е за едно мало пишувачко интермецо, како понуден одмор од бурната,...