Ознака: признанија

Горчлив е рударскиот леб

Добитници на двете најголеми признанија кои по повод 28 август Денот на рударите  во РЕК „Битола“ ги добија Михајло Котевски, кој преку 40 години...

Признанија за Бајлс, Хамилтон, Меси, Новицки…

Гимнастичарката Симоне Бајлс ја освои својата трета награда за најдобра светска спортистка на годината, „лауреус“, а во машка конкуренција признанието го поделија шампионот во...

Уште две меѓународни признанија за „Медена земја“

„Медена земја“ деновиве доби уште две значајни признанија. Снимателите Фејми Даут и Самир Љума ја добија наградата „синема ај онор“ за исклучително достигнување во...

Градот Скопје ги додели признанијата за најуспешните спортисти, тренер и екипа

Градот Скопје ги додели признанијата на најуспешните спортистки, спортисти, тренер и спортска екипа на Град Скопје за 2019 година. На доделувањето на овие престижни...

Признанијата може да задоцнат, претставите не смеат

Владимир Милчин, добитник на награда за животно дело Tеатарскиот режисер Владимир Милчин e добитник на годинешната награда за животно дело, што му беше доделена на...

Три настани во еден на MAC на 29 јануари

На првото регионално доделување на музичките признанија, кое ќе се одржи на 29 јануари во „Штарк арената“ во Белград, во организација на „Скај мјузик“,...

Каролина Гочева со музичката елита од регионот на МАЦ

По Бајага, Петар Грашо и Сергеј Ќетковиќ настапите на Првата регионална церемонија на доделувањето на музичките признанија MAЦ (Music Awards Ceremony), што ќе се...

Доделени признанијата „13 ноември“, меѓу добитниците и новинар на „Нова Македонија“

Сојузот на спортови на Скопје, по повод Денот на ослободувањето на главниот град, 13 Ноември, традиционално им ги додели признанијата на најдобрите спортисти, екипи,...

Избрани најдобрите книжевни изданија

Прво место во категоријата за најдобра едиција му е доделено на „Огнови“ на издавачкиот центар „Антолог“, а второ место на „Басни од Македонија“ од...