38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 18:00

Ознака: признавање

Балканските земји започнаа процес за признавање на дипломите

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, почнаа преговори за заемно признавање на стручните квалификации на докторите по медицина, стоматологија, архитектура и...

Дали МПЦ сега е чекор поблиску до автокефалност?

Вселенската патријаршија, како што толкуваат познавачите на состојбите, во моментов игра многу важна улога во православниот свет преземајќи ја одговорноста за решавање на најтешките...

Германија наскоро ќе ги признае македонските возачки дозволи

Владата на Република Македонија очекува наскоро да биде потпишана Заедничка декларација меѓу Министерството за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура...

Дачиќ: Далеку сме од конечно решение за Косово, но постојат можности

Ако сакаме трајно решение за Косово тоа не може да се заснова Србија да ја признае независноста. Забележливо е дека Приштина нема волја да...

Дачиќ: Нė притискаат оваа или следната година да постигнеме договор со...

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека постои притисок врз Србија оваа или следната година да постигне некаков договор со Приштина,...

Третиот пат за признавањето автокефалност за МПЦ

Македонските аналитичари сметаат дека ако вселенскиот патријарх во скоро време признае единствена автокефална црква во Украина, за што, според нив, постои голема веројатност, тогаш...