Ознака: признавање

Може ли БПЦ да ѝ го осветли патот на МПЦ?

Верските аналитичари велат дека Бугарската православна црква имала улога во процесот на признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА, но можеби не клучна, бидејќи прашањето одамна...

Српската автокефалност чинела милион и 500 илјади франци

Како политичките промени низ историјата битно се рефлектирале и врз црковните текови Според пишувањето на отец Драги Костадиновски од Македонската православна црква - Охридска архиепископија,...

Харадинај: Подготвени сме да ги укинеме царините ако Србија го признае...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска во Познањ дека Приштина е подготвена да ги укине царините за увоз на стока од Србија, но само...

САД бараат сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина

Косово Белата куќа ги повика Белград и Приштина да ја остават настрана екстремистичката реторика и да работат на договор што се фокусира на заемно признавање. -...

Вучиќ: Срушете ме, ама Косово не го признавам

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека веќе е навикнат да биде карактеризиран како главен виновник, ​​но додаде дека тој и српската влада успеале...

Обвинетиот го призна убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак

Обвинетиот Мирослав М. призна дека минатата година го убил словачкиот новинар Јан Куцијак, објави денеска словачката телевизија РТВС, повикувајќи се на полициски извори. Мирослав М....

Владиката Петар: Официјалното признавање на МПЦ е само преку Цариград

Во очекување сме на одговор од Вселенската патријаршија и од вселенскиот патријарх на писмото што го испрати МПЦ и тоа ќе биде, најверојатно, кога...

Македонија и Косово потпишаа договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Косово, Оливер Спасовски и Екрем Мустафа, потпишаа денеска во Приштина договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи...

Патријарх Неофит: Решавањето на прашањето за името ќе го придвижи и...

Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Сѐ уште се работи околу...

Харадинај: Косово има интерес да биде признаено од Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Косово има интерес да биде признаено од Србија, но нема да дозволи да се задира во она...