38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 17:56

Ознака: признавање

Хоти: Договорот би требало да води кон меѓусебно признавање

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека договорот кој беше потпишан со Србија во Белата куќа, би требало да доведе до меѓусебно признавање. - И...

Вучиќ: Не го прифатив документот за признавање на Косово, такви точки...

Разговорите траат и ќе продолжат до изутрина, ќе видиме дали ќе има договор. Најважно е што првиот документ наречен „економска нормализација“ беше ужасно тежок...

Дачиќ: Вучиќ брутално ја одби точката 10 за признавање на Косово

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека добил информација од српскиот тим во Вашингтон, дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, брутално ја отфрлил...

Притисок врз Србија да го признае Косово – на маса економски...

Српската страна на преговорите во Белата куќа тврди дека се врши притисок врз претседателот Александар Вучиќ да потпише документ, со кој би ја признал...

На Вучиќ му е врачен документ со кој Србија треба да...

На почетокот на состанокот во Белата куќа, на српскиот претседател Александар Вучиќ му бил врачен документ со кој Србија денеска треба да го признае...

Поранешен министер на Малдиви обвинет дека зел поткуп за признавање на...

Поранешниот министер за надворешни работи на Малдиви, Ахмед Шахид е обвинет дека примил два милиона долари за признавање на независноста на Косово. Медиумите на Малдиви...

Делегати на Вартоломеј во Белград подготвуваат терен за признавање на МПЦ

Вселенскиот патријарх и покрај последната победа со признавањето на УПЦ од страна на ГПЦ сѐ уште седи на стаклен трон, поради големото незадоволство кај...

Харадинај: Нема да се откажам од таксите сè додека Србија не...

Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека ако победи на изборите нема да се откаже од таксите сè додека Србија не го признае...

Дачиќ: Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, најави дека следната недела ќе го соопшти името на 15-та држава која ја повлекла одлуката за признавање на...

СПЦ го разубедува патријархот Вартоломеј да не ја признае МПЦ-ОА

Владиците на МПЦ-ОА на последната синодска седница во Охрид не разговарале за ова прашање, со образложение дека до нив нема никакво известување дека СПЦ...