Ознака: признавање

САД бараат сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина

Косово Белата куќа ги повика Белград и Приштина да ја остават настрана екстремистичката реторика и да работат на договор што се фокусира на заемно признавање. -...

Вучиќ: Срушете ме, ама Косово не го признавам

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека веќе е навикнат да биде карактеризиран како главен виновник, ​​но додаде дека тој и српската влада успеале...

Обвинетиот го призна убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак

Обвинетиот Мирослав М. призна дека минатата година го убил словачкиот новинар Јан Куцијак, објави денеска словачката телевизија РТВС, повикувајќи се на полициски извори. Мирослав М....

Владиката Петар: Официјалното признавање на МПЦ е само преку Цариград

Во очекување сме на одговор од Вселенската патријаршија и од вселенскиот патријарх на писмото што го испрати МПЦ и тоа ќе биде, најверојатно, кога...

Македонија и Косово потпишаа договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Косово, Оливер Спасовски и Екрем Мустафа, потпишаа денеска во Приштина договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи...

Патријарх Неофит: Решавањето на прашањето за името ќе го придвижи и...

Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Сѐ уште се работи околу...

Харадинај: Косово има интерес да биде признаено од Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Косово има интерес да биде признаено од Србија, но нема да дозволи да се задира во она...

Балканските земји започнаа процес за признавање на дипломите

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, почнаа преговори за заемно признавање на стручните квалификации на докторите по медицина, стоматологија, архитектура и...

Дали МПЦ сега е чекор поблиску до автокефалност?

Вселенската патријаршија, како што толкуваат познавачите на состојбите, во моментов игра многу важна улога во православниот свет преземајќи ја одговорноста за решавање на најтешките...

Германија наскоро ќе ги признае македонските возачки дозволи

Владата на Република Македонија очекува наскоро да биде потпишана Заедничка декларација меѓу Министерството за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура...