6.3 C
Skopje
3.12.2020 - 23:27

Ознака: признавање

Џамбаски: Брисел ќе ја казни Бугарија поради македонското малцинство

Ангел Џамбаски, заменик претседател на ВМРО-БНД и европски пратеник, во текот на своето гостување на бугарската телевизија „СКАТ“ рече дека признавањето на македонското малцинство...

Ерменија планира признавање на независноста на Нагорно-Карабах

Во екот на актуелната воена ситуација, властите на Ерменија ги разгледуваат плановите за официјално признавање на независноста на Републиката Артсак (Нагорно-Карабах), рече ерменскиот премиер...

Тачи: Само САД можат да донесат договор за заемно признавање меѓу...

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вели дека само САД можат да донесат договор за заемно признавање меѓу Косово и Србија и дека сите останати напори...

Вучиќ за договорот со Косово: Нема меѓусебно признавање, Србите може да...

Ова не е трилатерален договор, туку билатерален. Третата страна не е призната како субјект на меѓународното право, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ, по потпишувањето...

Хоти: Договорот би требало да води кон меѓусебно признавање

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека договорот кој беше потпишан со Србија во Белата куќа, би требало да доведе до меѓусебно признавање. - И...

Вучиќ: Не го прифатив документот за признавање на Косово, такви точки...

Разговорите траат и ќе продолжат до изутрина, ќе видиме дали ќе има договор. Најважно е што првиот документ наречен „економска нормализација“ беше ужасно тежок...

Дачиќ: Вучиќ брутално ја одби точката 10 за признавање на Косово

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека добил информација од српскиот тим во Вашингтон, дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, брутално ја отфрлил...

Притисок врз Србија да го признае Косово – на маса економски...

Српската страна на преговорите во Белата куќа тврди дека се врши притисок врз претседателот Александар Вучиќ да потпише документ, со кој би ја признал...

На Вучиќ му е врачен документ со кој Србија треба да...

На почетокот на состанокот во Белата куќа, на српскиот претседател Александар Вучиќ му бил врачен документ со кој Србија денеска треба да го признае...

Поранешен министер на Малдиви обвинет дека зел поткуп за признавање на...

Поранешниот министер за надворешни работи на Малдиви, Ахмед Шахид е обвинет дека примил два милиона долари за признавање на независноста на Косово. Медиумите на Малдиви...