Ознака: прием

Пендаровски приреди прием по повод 70-годишнината од „Јустинијан Први“

Претседателот Стево Пендаровски приреди прием по повод одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Приемот во Кабинетот на Претседателот, на кој...

Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје

Министерството за образование и наука информира дека резултатите од Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други...

Пендаровски на средба со директорот на СВП и добитниците на наградите...

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Тодорче Тасевски, директор на „Струшки вечери на поезијата“, Владан Кречковиќ, добитник на меѓународната награда „Мостови на Струга“ и...

Земјите од регионот со поделен став за можноста за прием...

Земјите од регионот имаат различен пристап за прашањето за доброволно прифаќање мигранти од Авганистан, но сите заедно се во неизвесност и очекување нов прилив...

Олимпиецот Георгиевски на прием кај Заев во Владата

Премиерот, Зоран Заев, го прими носителот на сребрениот медал на Летните олимписки игри во Токио во таеквондо Дејан Георгиевски, кој беше во придружба на...

НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот, Оливер Спасовски, на која кажа дека НАТО се подготвуваат за церемонијата за...

Непочитувањето на препораките – пречка за приемот

Во согласност со францускиот нацрт-текст за изменување на методологијата за преговори за членство во ЕУ, во етапата бр. 2, наведено е дека освен Европската...

Какво е расположението меѓу Европејците за прием на западнобалканските земји во...

Најновите анкети покажуваат дека помеѓу Европејците не постои големо расположение за проширување на Европската Унија со земјите од Западен Балкан. Ставот на европските гласачи...

Само Британците нѐ посакуваат во ЕУ, а тие излегуваат од ЕУ

Во анализата, меѓу другото, се наведува и дека во Германија, Франција, Данска, Шведска, Финска и во други земји има голем број луѓе што мислат...

НАТО испраќа силна порака со приемот на Македонија

Македонија можеби не изгледа како важна нова членка на НАТО, но со нејзиниот прием се затвора уште еден простор што некогаш беше во периферијата...