2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:00

Ознака: придобивки

Вештачка интелигенција: придобивки и недостатоци

Во денешнава колумна ќе проговорам за некои аспекти на вештачката интелигенција. Современите компјутерски програми и алгоритми се способни да учат, да се приспособуваат и...

Државите пред предизвик од усво­ју­ва­ње на крип­то-средс­твата ка­ко на­ци­о­нал­ни ва­лу­ти

Централните банки почнуваат да ги истражуваат можностите за издавање дигитални валути за да им овозможат на граѓаните и на компаниите да имаат и понатаму...

Со енергетска обнова на јавни објекти ќе се обновува и економијата

Очекувањата се оти со инвестиции во енергетска ефикасност ќе се намали потрошувачката на енергија, а ќе се креираат и нови работни места, бидејќи во...

ЕМА: Придобивките од „Астразенека“ се поголеми од ризиците

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека додека се спроведува истрагата за можните несакани ефекти на вакцината „Астразенека“, останува на ставот оти придобивките од...

Порасна интернет-трговијата со уметнички дела

Податоците на „Артси“ ја одразуваат широкораспространетата промена на уметничкиот пазар на интернет лани. Обемот на набавки на е-трговијата на платформата се зголемувал секој квартал...

Седум придобивки од потењето

Во лето високите температури предизвикуваат да се потиме повеќе. Во човечкото тело има од два до четири милиони потни жлезди, кои се поделени во...

Заев: Добрососедството продолжува, нема враќање назад

Договорот за пријателство и добрососедство донесе многу позитивни придобивки за Северна Македонија и за Бугарија и стави крај на еден систем, кој ги труеше...

Седум здравствени придобивки од црешите

Добри вести за љубителите на црешите! Ова е едно од најздравите овошја што може да ги консумирате! Сѐ уште сме во сезоната на црешите. Тие се...

Седумте придобивки од лимоновиот сок

Лимоновиот сок, односно исцеден лимон измешан со вода, во последно време станува сѐ попопуларен. Низ светот се служи во рестораните, а некои луѓе денот...

Зошто да го започнете денот со ѓумбир?

Иако појадокот е еден од најважните оброци во денот, сепак пред да појадувате, воопшто не би било погрешно да консумирате ѓумбир. Оваа суперхрана има...