18.8 C
Skopje
26.4.2019 - 12:15

Ознака: Прешево

Привремен застој на граничниот премин Прешево

На српскиот граничен премин Прешево со Северна Македонија, по нестанок на електричната енергија, дојде до дефект на комуникациската опрема, што предизвика застој во сообраќајот,...

Србија привремено го затвори царинскиот терминал во Прешево

Српското Министерство за финансии, Царинската управа, објави дека го затвара царинскиот терминал во Прешево поради опаѓање на увозот-извозот. Царинењето, наместо во Прешево, ќе се...

Претставници на Албанците од три српски општини побараа обединување со Косово

Претставници на етничките Албанци кои живеат во јужните српски општини Прешево, Бујановац и Медвеѓа денеска упатија повик за обединување со Косово. Градоначалникот на општина Прешево...

Српските Албанци бараат министерски места

Албанците од Прешево, Бујановац и Медвеѓе ќе побараат од косовското раководство, односно од Хашим Тачи и Рамуш Харадинај да бидат застапници на нивните интереси...