13.8 C
Skopje
15.6.2021 - 0:41

Ознака: претстави

Откриени претстави на елени стари меѓу 4.000 и 5.000 години

Археолозите проценуваат дека резбите се стари меѓу 4.000 и 5.000 години, што значи дека се од периодот што ги опфаќа неолитот и раното бронзено...

Две нови претстави во МНТ

На сцената на МНТ во тек се подготовките на две нови претстави. Првата, насловена „Само глас“, е од Нина Плавањац, во режија на Марјан...

Поради новите мерки поместен почетокот на неколку претстави во МНТ

Согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, која беше донесена на ден 9 март 2021 година, а истата се однесува за воведување на...

Новосадската „Ана Каренина“ на Пројковски меѓу најдобрите пет претстави во...

Претставата „Ана Каренина“ премиерно изведена во Нови Сад, во режија на македонскиот театарски режисер Дејан Пројковски, е рангирана во најдобрите пет претстави во театарската...

Сто дена тишина

Речиси 100 дена забранети се јавните собирања, настаните, концертите, семинарите и конгресите. Сто дена забрана и неможност за работа на компаниите од оваа индустрија....

МРТВ со „Буре барут“ почнува емитување на циклус театарски претстави

Почнувајќи од денес, 13.4.2020 во 23.40 часот, МРТВ на првиот канал ќе започне со емитување на циклус од театарски претстави. Прва од низата ќе...

Уживајте во претставите на МНТ во вашите домови

Драга публико, бидејќи овие денови не можете да уживате во магијата на театарската игра, Македонскиот народен театар е секогаш тука за вас. Од утре...

Откажани претстави, концерти, изложби…

Националната галерија на Македонија информира дека со оглед на случувањата поврзани со потенцијалното ширење на коронавирусот и мерките на претпазливост, кои ги препорача Министерството...

МНТ и Театар Комедија ги откажаа претставите

Македонскиот народен театар и Театар Комедија ги откажаа претставите до 6 март, по препораката на Владата да се откажат сите јавни собири до 6 март...

ЕК на петти февруари ќе ја претстави новата методологија за проширување

Европската комисија на петти февруари ќе излезе со одговор на предлогот за нова методологија за проширување што ја даде Франција. Тоа, всушност, ќе биде одговор...