-5 C
Skopje
16.1.2019 - 20:31

Ознака: претстава

Одиграна драмската претстава „Рибарот и златната рипка пловат до Лапонија“

Театарот што работи во рамките на Домот на културата „Иван Мазов“ во Кавадарци, во Центарот за култура во Кичево, денес ја изведе новогодишната драмска...

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ ќе гостува во Загреб

Театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес од 15 до 18 декември ќе гостува во Загреб на покана на Советот на македонското национално...

Претставата „Љубовни пози на историјата“ на фестивалот на актери во Никшиќ

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Figurae, veneris, historiae“ („Љубовни пози на историјата“) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, вечерва настапува на 15...

Ќе ја видиме првата догме-театарска претстава

Утревечер со почеток во 20 часот пред нашата публика премиерно ќе биде изведена претставата „Прослава“ во режија на Зоја Бузалковска, по текстот „Фестен“ од...

Во прилепскиот театар се поставува „Демократија“

Текстот е на Јосиф Бродски, а режијата на Кирил Петрески „Демократија“ е новата претстава што се подготвува во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Текстот е...

Претставата „Марија Калас – Час“ вечерва во МОБ

На малата сцена во Македонска опера и балет вечер ќе биде изведена претставата „Марија Калас – Час“ – Теренс Мекнели во рамките на фестивалот...

„Галеб“ на сцената на МНТ во режија на Нина Николиќ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Галеб“ по текст на Антон Павлович Чехов во режија на Нина Николиќ. Претставата е...

МНТ се подготвува за премиерата на „Галеб“

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Галеб“ по текст на Антон Павлович Чехов во режија на Нина Николиќ. Претставата е...

Претставата „Разговори во четири очи“ ја освои наградата на жирито на...

Претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ ја освои наградата на жирито за најдобра претстава на 6. Интернационален театарски фестивал „Московски ноќи“,...

Паоло Маџели ја поставува „Еден месец на село“ во МНТ

За отворањето на театарската сезона 2018/2019, Македонскиот народен театар вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Еден месец на село“ според делото на Иван Сергеевич...