Ознака: претседател

Ученици од ОУ „К. Неделковски“ и „К.Ј. Питу“ на гости кај...

Кабинетот на претседателот на нашата змеја, кој се наоѓа во вилата „Водно“, во рамките на активноста „Отворен кабинет“, деновиве го посетија ученици од ООУ...

Почина поранешниот кениски претседател Даниел Мои

Кенискиот претседател Даниел арап Мои почина во својата 95-та година. Причината за смртта сè уште не е потврдена, но познато е дека тој последниве месеци...

Ќе се дојде до ситуација да нема рударство во земјава

ЗА И ПРОТИВ ИЗМЕНИТЕ ВО ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ Ние како асоцијација не сме согласни да се носи закон по скратена постапка, бидејќи нема потреба...

Зоран Mилановиќ е новиот претседател на Хрватска

Новиот претседател на Хрватска е Зоран Милановиќ. Неговата победа стана извесна откако беа обработени повеќе од 80 проценти од избирачките места. Милановиќ има предност од...

Кученце на подарок од претседателот!

Актуелниот руски претседател Владимир Путин е еден од најмоќните политичари повеќе од една деценија како на руската така и на светската политичка сцена. Многу...

Мустафа не отстапува од местото за претседател на Косово

Преговорите меѓу победниците на последните парламентарни избори во Косово, околу конституирањето на парламентарната и извршна власт, влегуваат во завршна фаза. Разликите меѓу Самоопределување и...

Нетанјаху реизбран за претседател на партијата

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (70) прогласи „голема победа“ во гласањето за лидер на партијата Ликуд. Според податоците за партиските избори, тој победи убедливо и покрај...

Коњуфца избран за претседател на косовскиот парламент

Претставникот на движењето Самоопределување, Глаук Коњуфца, е нов претседател на косовскиот парламент. Коњуфца е избран на предлог на лидерот на Самоопределување, Аљбин Курти, на конститутивна...

Нетанјаху и Саар во трка за претседател на Ликуд

Израелската владејачка партија Ликуд денеска одржува примарни внатрешни избори, при што ветеранот Гидеон Саар се надева дека ќе го смени премиерот Бенјамин Нетанјаху од...

Поделбите сѐ уште длабоки

Во своето прво обраќање во Собранието, претседателот на државата се осврна на редица суштествени прашања во државата, меѓу кои поделбите меѓу граѓаните, неефикасноста на...