20 C
Skopje
21.10.2020 - 18:48

Ознака: претседател

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола, со засилени мерки за заштита од...

Претседателот на Бразил заболен од коронавирус

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро (65) има коронавирус, пренесува бразилскиот Си-ен-ен. - Тестот покажа дека сум позитивен - рекол Болсонаро со маска на лицето пред...

Реакции по одлуката на претседателот на државата

Набргу по јавното обраќање на претседателот Стево Пендаровски, на кое објави дека нема да прогласи ново продолжување на вонредната состојба, на социјалните мрежи со...

Зошто Уставниот суд не ги штити темелните вредности на уставниот поредок

Непосреден повод за овој текст е последната, четврта по ред, одлука за постоење на вонредна состојба, донесена од претседателот Пендаровски. Според Уставот, одлуката со која...

Бразилскиот претседател вели дека коронавирусот е само мал грип

Здравствениот систем на Бразил е на работ на колапс, а смртноста од коронавирус во оваа јужноамериканска земја постојано расте. Во меѓувреме, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро...

Болсонаро: Иднина ќе ни бидат невработеност, глад и сиромаштија

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро повторно ги критикуваше мерките за ограничување во моменти кога во земјата се регистрирани над 15 илјади смртни случаи. Има...

Сопругата на албанскиот претседател уапсена на протест во Тирана

Албанската полиција се судри со приврзаниците на опозицијата кои протестираа во Тирана против уривањето на зградата на Народниот театар. Опозициски политичар изјавил дека 30 лица...

Ирачкиот претседател го именува за премиер шефот на разузнавањето, Ал Кадими

Ирачкиот претседател Бархам Салех го назначи за мандатор на владата шефот на разузнавачката служба, Мустафа ал Кадими, пренесе ирачката државната телевизија цитирана од „Спутник“. Церемонијата...

Уставниот суд го одобри законот, Путин може да владее уште 16...

Уставниот суд во Русија одобри закон за уставни амандмани кои ќе му овозможат на рускиот претседател Владимир Путин да остане на власт уште 16...

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради...

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред претседател на Хрватска, откако ја даде свечената заклетва и се обврза дека функцијата...