Ознака: претседател

Иван Дуке победи на претседателските избори во Колумбија

Кандидатот на десницата Иван Дуке победи на претседателските избори во Колумбија, победувајќи го противникот од левицата Густаво Петро. Според резултатите од речиси сите преброени ливчиња,...

Мадуро фаворит на претседателските избори во Венецуела

Во Венецуела денес се одржуваат претседателски избори каде што се очекува сегашниот левичарски шеф Николас Мадуро да победи. Критичарите на овие избори веруваат дека Мадуро...

Џафери: Законот за јазиците – кога ќе биде соодветно време

Претседателот на Претседатело на Република Македонија, Талат Џафери, вели дека Законот за употреба на јазиците ќе го прати до „Службен весник на РМ“ кога...

Германската СДП ја доби првата жена претседател

Германската социјалдемократска партија(СДП) ја избра поранешната министерка за труд Андреа Налес за претседател на партијата, со што таа стана првата жена на чело на најстарата...

Џејмс Коми: Трамп е морално неспособен за претседател

Американскиот претседател Доналд Трамп е морално неспособен да управува со земјата, порача поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми. - Не верувам во тие истории...

ДИК на Црна Гора: Ѓукановиќ победник на претседателските избори

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна...

Каталонските пратеници не избраа претседател на владата

Каталонскиот заговорник за независност Жорди Турул не беше избран за претседател на владата на Каталонија откако „тоа го одбија пратениците од антикапиталистичката партија ЦУП“. Втор...