22 C
Skopje
23.9.2018 - 12:50

Ознака: претседател

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Потпретседателот на Европската комисија задолжен за енергетика, Словакот Марош Шефчович денеска најави дека ќе се номинира за кандидат на Европската социјалистичка партија за прв...

Претседателот Веа одигра пријателски меч за Либерија

Претседателот на Либерија и некогашен најдобар светски фудбалер во изборот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џорџ Веа, на 51-годишна возраст одигра меч за репрезентацијата...

Јас сум дел од отпорот против Трамп

„Њујорк тајмс“ објави колумна од анонимен автор, кој тврди дека е дел од отпорот во администрацијата на Трамп што се обидува да ги „спречи...

Емерсон Мнангагва положи заклетва како претседател на Зимбабве

Претседателот на Зимбабве, Емерсон Мнангагва денеска положи заклетва, откако неколку недели претходно опозицијата ја оспоруваше законитоста за неговиот избор. Мнангагва првпат ја презема функцијата шеф...

ФФМ одби три од вкупно четирите кандидатури за нов претседател

Комисијата за избори и верификација при Фудбалската федарација на Македонија (ФФМ) одби три од вкупно четирите кандидатури за нов претседател. Од ФФМ наведуваат дека откако...

ФФМ ја закажа седницата за избор на претседател на 1 септември

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука и вонредната седница за избор на претседател на ФФМ ја закажа на први септември. Од...

Претседателот на Чешка: Новинарите се досадни оси, треба да се згмечат

Претседателот на Чешка Милош Земан именуваше нови судии и нов министер за правда, кои јавно ги советуваше дека кон новинарите треба да се однесуваат...

Ердоган положи заклетва и стана претседател со проширени ингеренции

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Парламентот во Анкара положи свечена заклетва за стапување на функцијата, со што официјално почна неговиот нов претседателски...

Железна премиерка во сенка на претседателот

Српската премиерка Ана Брнабиќ доживува експлозија од самодоверба, а тој надмен став кон граѓаните произлегува од тоа што е свесна дека нејзината позиција не...

Искри меѓу премиерот и претседателот ќе ги изгорат Уставот и законите

Кохабитацијата, како „чек и баланс-систем“ врамен со позитивното право, врз основа на негово стриктно почитување, наместо да придонесе за политичката стабилност и меѓусебна контрола...