15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 2:57

Ознака: претседателски кандидат

Селфи-кампањата на Ворен ги притисна ривалите

По повеќе од шест недели од почетокот на нејзината претседателска кампања и 105 митинзи во различни градски Собранија во САД, сенаторката од сојузната држава...

На полноќ завршува собирањето потписи за претседателските кандидати

Вечер на полноќ ќе заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Засега сигурни кандидати во претседателската трка се Гордана Силјановска – Давкова,...

„Жолти комбиња“ пак во игра

Тврдењата на претседателскиот кандидат на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, дека тој и неговото семејство биле следени 24 часа од тајни служби блиски до опозициската...

Централниот совет на ДУИ го потврди изборот на Пендаровски за заеднички...

Иџет Меџити ќе биде претседател на Централниот изборен штаб на ДУИ по предлог на претседателот Али Ахмети, а оваа партија ќе учествува на претстојните...

СДСМ и ДУИ треба да го објават името на заедничкиот претседателски...

Јавноста и натаму очекува објава на името на заедничкиот претседателски кандидат на коалициските партнери СДСМ и на ДУИ,  што го договорија лидерите на двете...

Беса и Алијансата со заеднички претседателски кандидат

Движењето Беса и Алијансата за Албанците ја поддржуваат кандидатурата на Блерим Река за Претседател на Република Северна Македонија. -Како опозициски партии, сметаме дека претседателските избори...

Заев: Не сме далеку од изнаоѓање заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва пред координацискиот состанок на партијата изјави дека не се многу далеку од изборот на заеднички кандидат...

Заев: Продолжуваат разговорите за заеднички претседателски кандидат

Процесот на разговори околу изнаоѓање заеднички кандидат продолжува, рече денеска премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и најави дека утревечер во партијата ќе...

Касами: Останува отворена можноста за заеднички претседателски кандидат

Претседателот на движењето Беса, Билал Касами по средбата со премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев изјави дека за нив како партија останува отворена...

Заев со неколку предлози до Касами за заеднички претседателски кандидат

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска по средбата со претседателот на опозициското движење Беса изјави дека разговарале за неколку предлози за можен...