Ознака: претседателски кандидати

Да се бојкотира или не – прашање е сега!

На седмица до гласањето во вториот круг на претседателските кандидати се чини дека повеќе доминира дилемата „да се излезе или не“ отколку „за кој...

Претседателските кандидати во борба против гладта

Коалицијата за борба против гладта организира свечена церемонија на која се поканети претседателските кандидати, кои треба да потпишат свечена изјава, со која доколку би...

Што содржат програмите на претседателските кандидати

Наспроти реториката на митинзите и тенденцијата да се говори на разни теми, во програмите на претседателските кандидати се опфатени области кои во добар дел...

Претседателските кандидати и денеска на средби, трибини и митинзи

Претседателските кандидати и денеска на средби со граѓани, трибини и митинзи ја продолжуваат изборната кампања со претставување на нивните програми и концепти.   Претседателскиот кандидат на...

Први митинзи на претседателските кандидати, старо-нови ветувања за граѓаните

Вечерва почнаа со митинзи тројцата претседателски кандидати за престојните претседателски избори. Гордана Силјановска-Давкова како кандидат на опозициската ВМРО-ДМПНЕ ја започна својата кампања во Охрид,...

Кое мото ќе завергла, а кое ќе заринка?

Комуниколозите ги анализираат слоганите на претседателските кандидати На секоја кампања ѝ се потребни три едноставни комуникациски техники, а тие се порака, аргументи што ја поддржуваат...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана...

Заев: Десетина можни претседателски кандидати

Десетина имиња од редовите на СДСМ се разгледуваат како можни кандидати за иден претседател, меѓу нив има Македонци, Албанци, Турци, Срби, за да се...