Ознака: претседателски избори

Конзервативецот Ебрахим Раиси поздравен како новиот претседател на Иран

Ебрахим Раиси (60) е поздравен како новиот претседател на Иран откако неговите тројца главни ривали му честитаа на победата на изборите, а прелиминарните резултати...

Разоткриени напорите на Трамп за оспорување на изборните резултати

Серија на мејлови објавени од претставниците на Демократската партија во комитетот за надзор на американскиот Конгрес прикажува како поранешниот американски претседател Доналд Трамп и...

Сирија ќе ги покани пријателските држави да ги набљудуваат претседателските избори

Сириското народно собрание се согласи да ги покани пријателските арапски и странски парламенти да ги набљудуваат претседателските избори закажани во мај, објавија локалните медиуми. Новинската...

Симпатизерите на Трамп наведени на неволни донации си ги бараат парите...

Истрагата на „Њујорк тајмс“ открива Поранешниот американски претседател Доналд Трамп одговори на тврдењата изнесени во истрагата на „Њујорк тајмс“ која откри дека неговата кампања за...

Трамп пронаоѓа нови виновници за поразот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на бојкот на компаниите кои се огласија против новите закони за гласање во американската сојузна држава Џорџија. Меѓу...

Подемот на „популистичкиот Робин Худ“ – од затворска ќелија до претседателска...

Популистичкиот политичар и осуден киднапер Садир Џапаров оствари убедлива победа на претседателските избори на Киргистан одржани завчера, која беше резултат на незадоволството против претходната...

Тврдењата на Трамп за изборна измама се богато наплатени

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп поттикна кампања која собра повеќе од 200 милиони долари во донации додека ги истакнување неоснованите тврдења за голема...

Американскиот секретар за правда вели дека нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што ќе го промени резултатот...

Трамп чека потврда на изборните резултати за да ја напушти Белата...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. - Секако дека...

И републиканците почнаа да се оградуваат од Трамп

Две недели откако Џо Бајден прогласи победа на претседателските избори во САД, Доналд Трамп се соочува со се повеќе порази во обид да го...