11.9 C
Skopje
24.5.2019 - 5:50

Ознака: претседателски избори

Индонезија зафатена од постизборен хаос

  Полицијата на Индонезија синоќа со водени топови и гумени куршуми се обидуваше да ги смири демонстрантите кои подметнуваа пожари и се обидуваа да ги...

Амбасадата на САД му ја честита победата на Пендаровски

Амбасадата на САД упати честитки за победата на Стево Пендаровски на претседателските избори. Оттаму им честитаат и на граѓаните кои го искористија нивното гласачко...

Потребна е сеопфатна реформа на изборното законодавство

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со шефовите на набљудувачките мисии на штотуку завршените претседателски избори – на парламентарните собранија на ОБСЕ,...

Вториот круг добро спроведен, но и натаму загрижуваат недоследностите

Вториот круг на претседателските избори во Северна Македонија беше мирен и добро спроведен, но сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка поврзани со...

Мицкоски: Да беа парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе освоеше најмногу пратеници

Гордана може да изгуби само со тежок фалсификат или изборен инженеринг. Денес имаше нерегуларности, притисоци, закани и веројатно и брзи прсти и индиции за...

Заев: Повторно победивме со пенкало и глас

Добивме претседател и имаме чест да продолжиме напред со Стево Пендаровски, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на прес-конференција од Бихаќка. Тој...

Сиљановска-Давкова: Изборите покажаа дека партиите одлучуваат кој ќе победи

Политиката во Македонија сè уште не е на идалното ниво на развојот, односно и натаму е во рацете на партиите и тие одлучуваат кој...

Деркоски му ја честиташе победата на Пендаровски

За кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, својот глас го дале 423.292, а за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска-Давкова 363.980 гласачи, од обработени 98,84 отсто...

Пендаровски: Оваа победа е карта за Европа

Ви благодарам граѓани Македонци, Албанци, Срби, Турци, Роми, Бошњаци кои на кристално чисти, фер, европски и демократски избори одлучивте да продолжиме заедно напред, рече...

Пендаровски во водство со 60 илјади гласови пред Сиљановска-Давкова

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски, има водство од околу 60 илјади гласови во однос на кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова,...