-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 12:10

Ознака: пресуда

Потврдена пресудата против Никола Груевски за „Насилство во Центар”

Првостепената пресуда на Кривичнот суд од Скопје за случајот „Насилство во Општина Центар”, денес беше потврдена од Апелацискиот суд Скопје. Во споменатиот случај, првообвинетиот,...

Саркози: Луѓето се скептични во врска со пресудата

Поранешниот француски претседател Никола Саркози изјави денеска дека многу луѓе изразуваат скептицизам во врска со пресудата што му е изречена за незаконско финансирање на...

Укината пресудата за сексуално злоставување за Бил Козби

Највисокиот суд во американската држава Пенсилванија ја преиначи осудителната пресуда против актерот и комичар Бил Козби за сексуално злоставување, јавуваат медиумите. Со ова се...

Незадоволна од пресудата, прилепчанка речиси цела година ѝ се заканувала на...

Шеесет и осумгодишна прилепчанка доби кривична пријава поради загрозување на сигурноста на адвокатка кон која упатувла закани. Според пријавеното во полицијата, таа од ланскиот јуни, па...

Случајот на Флојд меѓу ретките во кои американските полицајци беа осудени...

Прогласувањето на Дерек Шовен за виновен за сите обвиненија на рочиштето во Минеаполис е редок случај во кој американски полицаец одговара за убиство на...

Доживотен затвор за обвинетиот за двојно убиство во Прилеп

Прилепчанецот Никола Петрески (52) е осуден на доживотен затвор и продолжување на притворот до започнување на издржувањето на казната, за убиството на поранешната сопруга...

Укината пресудата за државен удар во најпознатиот судски процес во Црна...

Апелациониот суд во Црна Гора ја поништи првостепената пресуда за обид за државен удар во земјата на денот на парламентарните избори во октомври 2016...

ЕУ: Пресудата против Навални е политички мотивирана

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, во име на сите 27 земји членки на Унијата упати остра осуда за затворската казна изречена против опозицискиот...

Јавното обвинителство ќе поднесе жалба по пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Од Јавното обвинителство информираат дека по реакциите на оштетената и на јавноста за изречената казна за случајот со сообраќајната несреќа во 2018 година кај...

Осуден братот на бомбашот-самоубиец од концертот во Манчестер

Братот на бомбашот самоубиец кој уби 22 лица во Манчестер во 2017 година е осуден на најмалку 55 години затвор за убиство на тие...